مشاوره خانواده حضوری مشهد 100% تضمینی【سال1403】⭐

مشاوره خانواده حضوری مشهد 100% تضمینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با مشاوره خانواده حضوری مشهد آشنا کنیم. امکان دارد همه افراد در زندگی خود به مشکلاتی دچار شوند اما به گزینه مشاوره فکر نکنند. یکی از روش هایی که می تواند مشکلات زندگی ما را برطرف کند و بهترین راه را به ما نشان دهد همین مشاور است. زیرا مشاور می تواند مسائل را به طور دقیق ارزیابی کند و برای آن ها راه حل هایی ایجاد کند. برای آشنا شدن با مشاوره خانواده حضوری مشهد با ما همراه باشید.

همه چیز درباره مشاوره خانواده

مشاوره خانواده یا خانواده درمانی به عنوان درمان سیستماتیک شناخته می شود. در این جلسات مشاوران کمک می کنند تا خانواده مسائل و مشکلات خود را بازگو کنند و با یکدیگر صحبت کنند تا بتوانند این مشکلات را کنار بگذارند و رابطه بهتری داشته باشند. در طول جلسات مشاوره خانواده، ممکن است یک الگوی رفتاری ارزیابی شود یا مسائل مربوط به یک حادثه مورد بحث قرار گیرد. مشاوره و درمان خانواده اغلب با رفتار درمانی همراه است. این جلسات مشاوره راه حل محور است که در طی آن روانشناس از نزدیک به بررسی افکار اعضای خانواده می پردازد. هدف این است که ابتدا مسائل را روشن کنیم و سپس روی حل آن ها تمرکز کنیم.

صحبت کردن درباره مشکلات و مسائلی که می تواند باعث ناراحتی بین افراد خانواده شود، باعث می شود آن ها همدیگر را به خوبی بشناسند و با آگاهی بیشتر رفتار کنند. زیرا هر خانواده منحصر به فرد است و نمی توان از یک روش درمانی برای همه استفاده کرد. در جلسات مشاوره، یک روانشناس حرفه ای سعی می کند بی طرفی خود را حفظ کند و به هیچ وجه کسی را سرزنش نمی کند. در این شرایط، اعضای خانواده راحت‌تر مشکلات را کشف می‌کنند و نسبت به توانایی خانواده در تغییر ابراز نگرانی می‌کنند. برای آشنا شدن با مشاور خانواده تلفنی در مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

همه چیز درباره مشاوره خانواده

از مشاوره خانواده چه انتظاری می توان داشت ؟

در جلسات اول مشاور سعی می کند افراد را تشویق کند تا آن ها نظرات و احساسات خود را بازگو کنند. در اولین جلسه، مشاور خانواده از شما می خواهد که در مورد آنچه اتفاق می افتد صحبت کنید. نظر خود را در مورد تغییراتی که می خواهید در زندگی خود ایجاد کنید، بیان کنید. مشاوره خانواده برای هر فردی تجربه متفاوتی است. این بستگی به احساس شما نسبت به جلسات خانواده درمانی و نوع نیازهای خانواده شما دارد.

انواع مشکلات خانوادگی

در ادامه با انواع مشکلات خانوادگی آشنا می شوید :

مشکلات تربیت فرزندان :

یکی از مشکلاتی که با مشاوره خانواده قابل بهبود است، آموزش فرزندان است. زن و مرد وقتی ازدواج می کنند و بچه دار می شوند، در تربیت فرزندان خود با مشکلات زیادی مواجه می شوند. مشاوره خانواده در این زمینه بسیار موثر است و به والدین کمک می کند تا با فرزند خود ارتباط برقرار کنند و مشکلاتی را که در تربیت کودک با آن مواجه هستند برطرف کنند. تربیت کودک در دوران کودکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا کودکان در تمام طول روز با والدین خود در ارتباط هستند و آن ها را الگو و تاثیر می گذارند.

وقتی به فرزندتان زمان بیشتری برای تربیت و تربیت او بدهید، مدیریت و تربیت او در سنین بالاتر آسانتر و اصولی تر خواهد بود. در این زمینه می توانید به روانشناس کودک مراجعه کنید و اصول تربیت فرزندان و نحوه برقراری ارتباط خوب با کودک را بیاموزید. می توانید از مشاوره خانواده برای بهبود روابط و تربیت فرزندان خود استفاده کنید.

مشکلات روابط زناشویی :

یکی از مهم ترین مسئله ها در زندگی زناشویی زندگی مشترک، رفتار خوب و حفظ روابط با همسر است. اگر در روابط خود با همسرتان استرس، تنش و درگیری دارید، باید برای حل این مسائل اقدام کنید. زیرا وقتی احترام بین شما از بین می رود، بهبود روابط کار آسانی نیست. در روابط زن و شوهر، عدم آگاهی از اصول صحیح روابط با همسر، بی توجهی، عدم علاقه، بی میلی جنسی علل مشکلات هستند. برای بهبود روابط زناشویی و رفع این مشکلات می توانید از مشاوره جنسی یا خانواده استفاده کنید.

مشکلات اخلاقی و رفتاری همسر :

تربیت و دوران کودکی افراد بسیار مهم است زیرا رفتار و اخلاق افراد از این دوران شکل می گیرد. بعضی از افراد قبل از ازدواج سعی می کنند بسیاری از اخلاق و خصوصیات خود را پنهان کنند اما بعد از ازدواج همه آن ها آشکار می شود. به عنوان مثال افرادی که به روانشناس و مشاور مراجعه می کنند از اخلاق و رفتار بد همسر خود گلایه می کنند و ادعا می کنند که رابطه خوبی با همسر خود ندارند و به دنبال راهی برای حل این مشکل هستند. این رشته با شناسایی و یادگیری مدیریت چنین رفتارهایی به زوج ها کمک می کند تا روابط خود را بهبود بخشند. با شناخت شخصیت طرفین و درک شرایط حاکم بر زندگی آن ها، اصول و مهارت های لازم برای داشتن همسر و برقراری ارتباط را به آن ها آموزش می دهد تا بتوانند به تنهایی به حل مشکلات کمک کنند و توانایی حل مشکلات را تقویت کنند.

انواع مشکلات خانوادگی

طلاق عاطفی :

وقتی رابطه زن و شوهر خراب می شود و دیگر احساساتی بین آن ها وجود ندارد، زن و شوهر مانند دو هم اتاقی می شوند. در این موارد گرفتن مشاوره خانواده و مشاوره طلاق بسیار مهم و ضروری است. بیان نکردن احساسات در زندگی به مرور زمان باعث سردی می شود. روابط و از دست دادن عشق و صمیمیت بین زوجین. حتی دلیل اصلی اکثر طلاق ها عدم ابراز احساسات و محبت بین زوجین بوده است. عدم ابراز عواطف و احساسات آسیب های جبران ناپذیری به روابط زناشویی وارد می کند و منجر به طلاق عاطفی می شود. برای دریافت مشاوره به بهترین مشاور خانواده مشهد مراجعه فرمایید.

روابط بد والدین و فرزندان :

یکی دیگر از مشکلات خانوادگی، رابطه نامناسب والدین با فرزندان است و مردم برای حل این مشکل همواره به روانشناس و مشاور مراجعه می کنند. اکثر والدین می گویند که رابطه خوبی با فرزندان خود ندارند و می خواهند روابط خود را بهبود بخشند تا بتوانند آن ها را در مراحل زندگی فرزندان خود راهنمایی کنند و شرایط بهتری برای رشد و تکامل آن ها فراهم کنند. به ویژه عدم وجود روابط خوب و حمایتی بین والدین و فرزندان در دوران بلوغ و نوجوانی می تواند باعث انحرافات اجتماعی و اخلاقی و آسیب های فراوانی در بین فرزندان شود که مهمترین آن ها روابط نامشروع و اعتیاد از هر نوعی است.

برعکس، بسیاری از جوانان و نوجوانان به دلیل روابط ضعیف با والدین خود به روانشناس مراجعه می کنند و از درک نکردن والدین خود شکایت دارند. مشاوره خانواده در این زمینه تاثیر بسزایی دارد و روانشناس متخصص با آگاهی و تجربه از ویژگی ها و رفتارهای کودکان در دوران نوجوانی و جوانی می تواند تغییراتی را که در این دوران رخ می دهد به طور کامل برای والدین توضیح دهد. با بهبود رابطه والدین و فرزندان مشکلات آن ها را حل کنید می توانید به روانشناس کودک و روانشناس نوجوان مراجعه کنید.

کمبود محبت فرزندان :

در برخی موارد فرزندان رابطه خوبی با والدین خود ندارند و در نتیجه با کمبود محبت و توجه والدین مواجه می شوند. برای جبران این کمبود محبت و توجه، آن را از سایر افراد بیرونی می جویند. خانه و خانواده و پناه بردن به افرادی که ممکن است افراد خوبی نباشند. این امر منجر به بسیاری از خطرات اجتماعی و آسیب های روانی برای کودکان می شود. برای پیشگیری از این حوادث، والدین باید با فرزندان خود روابط خوبی داشته باشند و شرایط روحی و اخلاقی آن ها را به ویژه در دوران نوجوانی و بزرگسالی درک کنند. البته این تفاهم باید متقابل باشد تا روابط خوبی بین آن ها ایجاد شود.

طلاق :

زمانی که زن و شوهر با هم دعوا می کنند و درگیری و اختلاف دارند، رعایت کمی فاصله می تواند در جلوگیری از تشدید دعوا و تنش موثر باشد. اما در صورت تداوم این مدت و منجر به جدایی قطعی و خروج از خانه یکی از زوجین، بهتر است در اسرع وقت از مشاور خانواده کمک بگیرید. این دوری ها و جدایی ها نه تنها مشکلی را حل نمی کند، بلکه باعث طولانی شدن دوری و ایجاد مشکلات بیشتر در درون خانواده می شود. بنابراین بهترین گزینه مشورت با خانواده است.

افراد چه زمانی به مشاوره خانواده نیاز دارند ؟

مشکلاتی در زندگی وجود دارد که با خانواده مرتبط است و برای رفع آن ها باید به مشاوره خانواده و خانواده درمانی متوسل شد. برخی از مشکلات زمانی که به وجود می آیند همه افراد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل است که تأثیر و نفوذ به عنوان روشی برای درمان اختلالات مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای استفاده از خدمات مشاوره خانواده، نباید درگیری یا مشکلات جدی وجود داشته باشد. یک خانواده مرفه و سالم ممکن است به دلیل مشکلات روزمره دچار تنش و استرس شود که با مراجعه به یک مشاور یا روانشناس خوب می توان این مشکل را برطرف کرد. از آنجایی که خانواده مهمترین نهاد اجتماعی تشکیل دهنده جامعه است، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

انواع مشکلات خانوادگی

انواع مشاوره خانواده

در ادامه انواع مشاوره خانواده را بررسی می کنیم :

مشاوره خانواده حضوری :

بهترین راه برای ارائه مشاوره خانواده مراجعه حضوری به روانشناس است. گاهی اوقات فقط یکی از اعضای خانواده به مشاور مراجعه می کند و مشکلات خانوادگی را توضیح می دهد. در برخی از این مشکلات، حضور سایر اعضای خانواده در جلسات مشاوره و گفتگو با مشاور ضروری است. به گفته مشاور، برخی از جلسات به صورت گروهی و برخی دیگر به صورت انفرادی برای اعضای خانواده و درمان انجام می شود.

مشاوره خانواده تلفنی :

گاهی به دلایل مختلف، بسیاری از خانواده ها نمی توانند از مشاوره حضوری استفاده کنند، مثلا برخی به دلیل کمبود وقت یا کار زیاد، وقت حضور در جلسات را ندارند. برخی از خانواده ها به دلیل شدت درگیری ها نمی توانند در جلسه شرکت کنند. برخی از افراد به دلیل خجالتی بودن و اعتماد به نفس پایین با مشاوره حضوری و تلفنی راحت تر هستند. مشاوره تلفنی خانواده نسبت به مشاوره حضوری در انتخاب زمان، مکان و هزینه مشاوره مزیتی دارد.

مشاوره خانواده آنلاین :

یکی از روش های مشاوره خانواده، مشاوره آنلاین، مکاتبه و چت از طریق برنامه های پیام رسانی است. این روش برای کسانی که نمی توانند مشکلات و صحبت های خود را به صورت حضوری یا تلفنی بیان کنند بسیار مناسب است زیرا می توانند احساسات و افکار خود را با دقت بیشتری بیان کنند.

آیا خانواده درمانی یا مشاوره خانواده تاثیر گذار است ؟

ثابت شده است که خانواده درمانی شکل بسیار مؤثری از مشاوره است. مشاوره خانواده و سایر رویکردهای خانواده‌ محور در بعضی از موقعیت‌ها تاثیر گذار است مانند : اختلال در غذا خوردن، مشکلات خواب، تغذیه و دلبستگی در دوران نوزادی، شرایط رفتاری، بهبودی از کودک آزاری و بی توجهی به کودک. تحقیقات نشان می‌دهد که خانواده‌ درمانی برای نوجوانان مبتلا به مشکلات روانی، صرف نظر از جنسیت، مؤثر است. نویسندگان خاطرنشان می کنند که نوجوانان در این مطالعه مشکلات درونی و بیرونی کمتری را پس از درمان گزارش کردند. والدین گزارش کردند که تکنیک‌های فرزند پروری مؤثرتری را یاد گرفتند و احساس می‌کنند که خانواده متحدتر است. این مطالعه نشان می دهد که والدین زن بیشتر از والدین مرد به مشاوره خانواده کمک می کنند.

عدم صمیمیت در رابطه :

این مشکلی است که می تواند نشانه تعارضات ارتباطی، افسردگی یا روابط معیوب و کمبود زمان برای یک رابطه موثر باشد. اغلب وقتی زوجین با مسائل صمیمیت روبرو می شوند، دیگر جنبه های زندگی قابل حل نیست. تضادها و مشاجرات بر سر مسائل جزئی یا کلی به راحتی شکل می گیرد. مشاوره تلفنی خانواده می تواند راهی برای همکاری با شریک زندگی شما باشد، چه از نظر روحی، جسمی یا عاطفی. این توصیه را حتما جدی بگیرید زیرا عدم توجه به این مشکل زمینه ساز مشکلات جدی تری در درون کانون خانواده می شود.

آیا مشاوره خانواده به صورت جمعی و خانوادگی انجام می شود ؟

مشاوره خانواده اغلب به بخشی از جلسات مشاوره اطلاق می شود که فرد جلسات انفرادی را تکمیل کرده است و نیاز به دو یا سه جلسه خانوادگی دارد. گاهی اوقات زوج ها یا والدین دارای فرزند می توانند برای مشاوره خانواده مراجعه کنند و علاوه بر این، هر کدام نیاز به جلسات فردی دارند. اصطلاح مشاوره خانواده بیشتر بر موضوع جلسات متمرکز است و می تواند به صورت فردی یا گروهی انجام شود.

آیا خانواده درمانی یا مشاوره خانواده تاثیر گذار است ؟

کلام آخر

برای دریافت مشاوره و راهنمایی سعی کنید بهترین مشاور خانواده را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)