بهترین روانشناس نوجوان در مشهد 100% تضمینی【سال1403】✅

بهترین روانشناس نوجوان در مشهد

ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین روانشناس نوجوان در مشهد آشنا کنیم. نوجوانی یکی از مهم ترین سنین انسان است. مهم ترین تغییراتی که فرد دستخوش آن می شود در دوران نوجوانی رخ می دهد که باعث بروز بحران های هویتی، ناهماهنگی ها و بسیاری مسائل دیگر می شود که باید از طریق مشاوره نوجوان بررسی و حل شود. موارد زیادی گزارش شده است که نوجوان در این سن کم رفتار غیرعادی از خود نشان می دهد یا رفتارهای منفی را به خود جلب می کند. این موارد در دوران نوجوانی نیاز به هدایت و کنترل دارند وگرنه تبدیل به یک بحران می شود. برای داشتن یک نوجوان سالم، مشاوره بهترین گزینه است. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین روانشناس نوجوان در مشهد با ما همراه باشید.

روانشناس نوجوان

روانشناس نوجوان تمام رفتار ها و واکنش های آن ها را می شناسد و از تمام مشکلاتی که امکان دارد برای آن ها ایجاد شود اطلاع دارد. روانشناس نوجوان دانش لازم برای درمان و حل چنین مشکلاتی را دارد. روانشناس نوجوان با تکیه بر علم روانشناختی، دلسوزی خود و با بررسی رفتار نوجوانان با والدین، سایر اعضای خانواده، دوستان سعی در ریشه کن کردن مشکلات نوجوان و سپس رسیدگی و رفع این مشکلات با کمک والدین دارند. برای آشنا شدن با هزینه مشاوره روانشناسی در مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

روانشناس نوجوان 

دوره نوجوانی چه دوره ای است ؟

نوجوانی دوره ای است که کودک را از کودکی تا بزرگسالی می برد. این دوران با بلوغ همراه است و تغییرات قابل توجهی از جمله تغییرات جسمی، جنسی، رفتاری، شخصیتی ایجاد می کند و نوجوان و والدینش با چالش های زیادی مواجه هستند. این چالش ها می تواند شامل تغییرات عاطفی، افسردگی، اعتیاد، اضطراب و استرس باشد. نوجوانی دوره رشد و تکامل است که توجه زیادی را می طلبد. زیرا شخصیت فرد در این دوران شکل می گیرد و او را برای ورود به دنیای جدید آماده می کند.

سن نوجوانی و دوران بلوغ بسته به شرایط و محیط زندگی نوجوان متفاوت است، اما به طور متوسط ​​دوره نوجوانی از 11 سالگی شروع می شود و تا 18، 19 سالگی ادامه می یابد. دوره نوجوانی به سه دوره تقسیم می شود. دوره اوایل نوجوانی که از یازده سالگی شروع می شود و تا 14 سالگی ادامه می یابد. در این دوران نوجوان بلوغ سریعی را تجربه می کند و تغییرات جسمانی در او رخ می دهد.

دوره اواسط نوجوانی که از 14 سالگی شروع می شود و 2 سال یا تا 16 سالگی طول می کشد. در این مدت، تغییرات ناشی از بلوغ تکامل یافته است. دوره اواخر نوجوانی که از حدود 16 سالگی به 18، 19 سالگی می رسد. در این دوره، نوجوان به طور کامل دوران کودکی را ترک می کند و به بزرگسالی تبدیل می شود. نوجوان در این دوران به فردی رشد یافته از نظر جسمی و روحی تبدیل می شود و آماده ورود به جامعه می شود.

نیاز به روانشناس نوجوان در تغییرات دوره جوانی

در ادامه با نیاز به روانشناس نوجوان در تغییرات دوره جوانی  آشنا می شوید :

تغییرات جنسی :

هدف اصلی بلوغ و نوجوانی، آمادگی جنسی فرد برای تولید مثل است. تغییرات جنسی منجر به تغییر در میزان ترشح غدد جنسی، غدد هیپوفیز و همچنین غدد کلیه می شود. تغییر در میزان ترشح این غدد با علائمی مانند رشد قد در نوجوانان، ایجاد جوش در صورت نوجوانان همراه است. وقتی تغییرات جنسی در نوجوان شما رخ می دهد، نوجوان شما ممکن است پرخاشگر شود و رفتارهای نامناسبی از خود نشان دهد، اما باید با دلسوزی و با کمک روانشناس نوجوان، این رفتارها را مدیریت کنید تا نوجوان شما در این دوران موفق باشد.

تغییرات جسمی :

اولین نشانه شروع نوجوانی و شروع بلوغ تغییرات جسمانی است. تغییرات جسمانی در نوجوانان با رشد استخوان‌ها، تغییر در صورت، رشد قسمت‌های مختلف صورت ظاهر می‌شود و این امر نوجوان را از دوران کودکی خارج و از سن بزرگسالی دور می‌کند. تغییرات جسمانی در هر نوجوانی در یک فرآیند و با سرعت معینی رخ می دهد و عواملی مانند وراثت، تغذیه، شرایط زندگی بر آن تأثیر می گذارد. می تواند تأثیر بسزایی بر روند رشد جسمانی و سرعت رشد جسمانی نوجوان داشته باشد.

نیاز به روانشناس نوجوان در تغییرات دوره جوانی 

تغییرات ذهنی و شناختی :

با ورود فرزند شما به دوره نوجوانی، تغییرات ذهنی و شناختی را تجربه می کند. مثلا تمام اهداف، باورها، استانداردهای زندگی، معیارهای انتخاب دوست، نحوه ارتباط با محیط نوجوانان می توانند تغییرات زیادی را تجربه کنند. برخی از این تغییرات ممکن است مثبت باشد و زندگی آینده نوجوان شما را بهبود بخشد، در حالی که برخی دیگر ممکن است منفی باشد و تأثیرات نامناسبی بر آینده نوجوان شما بگذارد. بنابراین بهتر است در این دوران به نوجوان خود توجه بیشتری داشته باشید و نظارت بهتری داشته باشید و به او کمک کنید تا بهترین تصمیم را بگیرد. می توانید در این زمینه با روانشناس نوجوان مشورت کنید و از او کمک بگیرید.

چه زمانی باید به روانشناس نوجوان مراجعه کرد ؟

بسیاری از مردم فکر می کنند زمانی که نوجوانشان ناخوشایند و شرایط مناسبی ندارند باید به روانشناس نوجوان مراجعه کنند. به عنوان مثال، وقتی متوجه یکی از سه نشانه زیر در نوجوان خود می شوند، تصمیم می گیرند با یک روانشناس خوب مشورت کنند. گاهی اوقات رفتار خشونت آمیز نوجوان شما می تواند آنقدر شدید و حاد شود که سعی کند به خود آسیب برساند. او این کار را با آسیب زدن به خود، کوبیدن سر یا مشت خود به دیوار، کشیدن موهای خود، تراشیدن قسمت های مختلف بدن انجام می دهد.

در برخی از نوجوانان، اعتیاد به مواد مخدر، سیگار یا حتی یک شغل خاص ممکن است رخ دهد و گاهی این احتیاط آنقدر شدید می شود که خطرات و آسیب های زیادی را برای نوجوان شما به همراه خواهد داشت. گاهی اوقات نوجوان شما از خود، زندگی، تحصیل، خانواده ناامید و ناراضی است و حتی ممکن است با شما یا دوستانش در مورد خودکشی صحبت کند یا حتی خودکشی کند.برای آشنا شدن با هزینه روانشناس در مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

مشاوره بهترین پیشگیری برای مشکلات جوانی

امکان دارد مشکلاتی برای جوانان اتفاق بیفتد که با مشاوره می توان از آن ها پیشگیری کرد. در ادامه به این مشکلات می پردازیم :

اعتیاد :

اعتیاد یکی از خطرناک ترین اتفاقاتی است که در دوران بلوغ برای نوجوان شما رخ می دهد. گاهی اوقات نوجوان به دلیل مشکلات خانوادگی، ارتباط با افراد ناسالم، عدم نظارت صحیح بر تربیت خود در دام اعتیاد گرفتار می شود و برای خود و خانواده اش مشکل ایجاد می کند. این اعتیاد می تواند اعتیاد به مواد مخدر، اعتیاد به سیگار کشیدن زیاد یا حتی اعتیاد به استفاده از تلفن همراه باشد. شما باید کاملا بر نوجوان خود نظارت داشته باشید و در مراحل مختلف از روانشناس نوجوان کمک بگیرید تا نوجوانتان درگیر چنین مشکلاتی نشود. در صورت بروز این مشکل می توانید با کمک روانشناس آن را کنترل و درمان کنید.

عدم ثبات در هویت :

زمانی که یک فرد وارد دوره نوجوانی می شود، ممکن است تمام ایده ها، اهداف، معیارهای انتخاب دوستان، سبک زندگی و هویت کلی او دستخوش تغییر شود. این تغییرات گاهی مثبت و گاهی منفی است. با کمک یک روانشناس نوجوان دوستانه، نوجوان شما می تواند بهترین تصمیم ها را در این دوران بگیرد.

افسردگی و انزوا :

نوجوانان ممکن است تغییرات عاطفی را در دوران بلوغ تجربه کنند. برای برخی از نوجوانان این تغییرات موقتی و کوتاه مدت است که جای نگرانی ندارد. اما گاهی اوقات این تغییرات عاطفی می تواند طولانی شود، در این صورت باید این مشکل را با یک روانشناس خوب نوجوان در میان بگذارید. زیرا ممکن است نوجوان شما افسرده باشد. علائم و نشانه های افسردگی در نوجوانان شامل مشکل در تمرکز و شکست در مدرسه است. عصبانیت بیش از حد، بی میلی نسبت به چیزهای مختلف، تغییر در خواب می تواند رخ دهد. از دیگر علائم افسردگی در نوجوانان است.

پرخاشگری :

پرخاشگری یکی از شایع ترین اختلالاتی است که نوجوان شما ممکن است از آن رنج ببرد. اگر پرخاشگری نوجوان شما در دوران بلوغ مورد توجه قرار نگیرد، می تواند اثرات منفی بر زندگی آینده او داشته باشد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده حملات پی در پی به روانشناس نوجوان مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

مشاوره بهترین پیشگیری برای مشکلات جوانی 

اضطراب و استرس :

اضطراب و استرس در نوجوانان دیده می شود. اما گاهی میزان این اضطراب بیش از حد افزایش می یابد و به اختلالی مانند اختلال اضطراب اجتماعی تبدیل می شود. این اختلال می تواند زندگی روزمره نوجوان را مختل کند و مشکلات زیادی را در تحصیل نوجوان ایجاد کند. شما می توانید با کمک روانشناس نوجوان از بروز این اختلال پیشگیری کنید و در صورتی که نوجوان به این اختلال مبتلا باشد، آن را درمان کنید.

نداشتن اعتماد به نفس :

برخی از نوجوانان در دوران بلوغ اعتماد به نفس خود را از دست می دهند، نمی توانند به طور موثر با دنیای اطراف خود ارتباط برقرار کنند و منزوی می شوند. فقدان عزت نفس می تواند به طور مستقیم بر زندگی آینده نوجوان شما تأثیر بگذارد. بنابراین می توانید برای حل این مشکل از یک روانشناس کمک بگیرید.

افت تحصیلی :

از آنجایی که نوجوان دچار تغییرات عاطفی، رفتاری، روانی می شود. در سن بلوغ، این ممکن است به دلیل درگیری ذهن باشد.

هدف از روانشناسی و مشاوره نوجوان چیست ؟

روانشناسی نوجوان یکی از چندین تخصص روانشناسی است که بر سال های شکل گیری شخصیت کودکان و نوجوانان تمرکز دارد و هدف آن ساختن شخصیتی منسجم با ذهن و روحی سالم برای همه نوجوانان است. هدف اولیه دکتری روانشناسی و مشاوره نوجوانان استفاده از دانش و تخصص یک مشاور واجد شرایط برای رفع نگرانی شما و کمک به فرزندتان در رسیدن به عملکرد مطلوب است. روانشناسی و مشاوره نوجوان می تواند ابزارهایی را برای شما و فرزندتان فراهم کند تا با هر مشکل یا وضعیت سلامت روانی به شیوه ای سالم و سازنده کنار بیایید. این متخصص می‌تواند به شما و فرزندتان کمک کند تا در زمان‌ها و چالش‌های ناخوشایند، ترسناک و اضطراب‌آور با استرس و آشفتگی کمتری عبور کنید.

ویژگی های بهترین روانشناس نوجوان در مشهد

عنوان بهترین مشاور نوجوان به فردی اطلاق می شود که علاوه بر داشتن سوابق تحصیلی از دانش عملی خوبی برخوردار باشد. این فرد توانسته نمره خوبی بگیرد. و ورود به بهترین دانشگاه های خارجی و داخلی دلیل بر بهترین بودن او نیست. چیزی که یک مشاور را از دیگران متمایز می کند، دانش و توانایی او در برقراری ارتباط بین مسائل مشتری و آنچه خوانده است است.

بهترین روانشناس نوجوان در مشهد باید برای تشخیص و درمان مشکلات و اختلالات صبور و بردبار باشد. دانش خود را به طور مداوم به روز کنید. به روز رسانی مداوم روش های درمانی می تواند فرد را به موفقیت و پیروزی نزدیک کند. یک روانشناس نمونه نوجوان باید بتواند به راحتی با نوجوانان ارتباط برقرار کند تا درمان آن ها را دنبال کند.

مشاوره نوجوان به چه صورت انجام می شود ؟

مشاوره برای نوجوانان مانند مشاوره برای بزرگسالان است. در این جلسات سعی می کنند برای آن ها یک فضای امن ایجاد کنند و به صحبت های آن ا به طور کامل گوش دهند. نوجوانان از حمایت عاطفی و هدفمندی در جلسات خود بهره می برند. آن ها می توانند بر حل تعارضات، درک افکار و احساسات خود و اندیشیدن به راه حل های جدید برای مشکلات روزمره تمرکز کنند. تنها تفاوت بزرگ بین درمان بزرگسالان و درمان نوجوان تاکید بر این نیست که نوجوان بفهمد چه اتفاقی می افتد و چگونه تنها است.

مشاوره حضوری برای نوجوانان مسیری قابل اجرا برای نوجوانان و والدین است. که می تواند به بهبود روابط دشوار بین والدین و نوجوانان در سنین حساس نوجوانی کمک کند. یک مشاور خوب نوجوان در تهران اغلب توسط یک درمانگر متخصص در کار با نوجوانان هدایت می شود و والدین در مورد مسائلی که قبلاً از آن ها بی اطلاع بودند مطلع می شوند. در این جلسات علاوه بر آموزش مسائل مهم، تمرینات مهم و کاربردی به والدین و نوجوانان ارائه می شود تا با آموزش و انجام رفتارهای صحیح و مثبت، محیطی امن و سالم تر، بدون مشکل و پوچی ایجاد کنند.

ویژگی های بهترین روانشناس نوجوان در مشهد

کلام آخر

برای دریافت راهنمایی سعی کنید بهترین مشاور را انتخاب کنید تا او بتواند به شما کمک کند و مشکلات شما را برطرف کند. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)