بهترین روانشناس خانواده در مشهد 100% تضمینی⭐【سال1403】

بهترین روانشناس خانواده در مشهد

ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین روانشناس خانواده در مشهد آشنا کنیم. برای همه ما خانواده اولین جایی است که وارد آن می شویم. هر چه خانواده بزرگتر شود با مشکلات بیشتری مواجه می شود و همه این مشکلات در حوزه روانشناسی خانواده نهفته است و وقتی نمی توان مشکلی را در خانه حل کرد باید با روانشناس خانواده صحبت کنید و در مورد چالشی که با آن روبرو هستید با آن صحبت کنید تا به جای فرار از مشکل بتوان با کمک یکدیگر آن را حل کنید. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین روانشناس خانواده در مشهد با ما همراه باشید.

روانشناس خانواده چیست ؟

یکی از رشته های تخصصی از روانشناسی حرفه ای روانشناسی خانواده است که می تواند در افکار، احساسات، روابط زوج ها، روابط خانواده تمرکز داشته باشد. این شاخه از روانشناسی معتقد است که پویایی خانواده نقشی حیاتی در عملکرد روانشناختی اعضای خانواده دارد. تاریخچه خانواده و محیط فعلی در روانشناسی خانواده مورد توجه قرار می گیرد. . روانشناسان تلاش می کنند تا مشکلات بیان شده توسط افراد را با درک زمینه هایی که این مشکلات در آن ایجاد می شوند، درک کنند. برای دریافت مشاوره سعی کنید به بهترین روانشناس مشهد مراجعه فرمایید.

روانشناس خانواده چیست ؟

اهمیت روانشناسی خانواده

یکی از اهمیت های روانشناسی خانواده می تواند این باشد که افراد رابطه ای صمیمانه ایجاد می کنند که می تواند در احساسات آن ها تاثیر زیادی داشته باشد. تأثیر خانواده این است که کار و مشکلات هر یک از اعضای خانواده تأثیر مستقیمی بر سایر اعضای خانواده می گذارد و به همین دلیل روانشناسی خانواده اهمیت پیدا می کند.  پدر و مادر باید بدانند که فرزندان خود چگونه کار می کنند و آن ها را درک کنند و زمانی را برای آموزش و کمک از کی روانشناس پیدا کنند. از آنجا که مشکلات کوچک می توانند به مشکلات بزرگ تبدیل شوند و آنچه را که از کودکی تا نوجوانی به فرزندان آموزش داده نشده، هرگز در آموزش آن ها موفق نخواهیم شد.

اهمیت روانشناسی خانواده

روانشناسی خانواده چه کمکی به افراد می کند ؟

برای درمان اختلالت بین خانواده، اختلالات عاطفی و بهتر شدن ارتباطات از خانواده درمانی استفاده می شود. روانشناس خانواده با گروهی از اعضای خانواده یا کسانی که تمایل یا علاقه بیشتری به مشارکت دارند ملاقات می کند. دلایل زیادی وجود دارد که چرا ممکن است شرکت در یک سری جلسات خانواده درمانی راحت باشد. به عنوان مثال، روشی است که می تواند برای حل مسائل گروهی و همچنین مشکلات فردی مفید باشد. در سطح سازمان خانواده، می توان مشکلاتی چون اجرای قوانین همزیستی، ارتباطات ناکافی یا مخدوش، تعاملات سرد، دوری کردن و حتی خشونت آمیز خانوادگی درمان کرد. مشکلات ماهیت فردی که می تواند به خانواده درمانی ارائه شود، طیف گسترده ای را شامل می شود که در آن موقعیت هایی وجود دارد که از مشکلات درون خانواده ایجاد می شود و گاهی خارج از حیطه خانواده است.

مزایای استفاده از روانشناسی خانواده :

برای حل مشکلات و مسائلی که امکان دارد در خانواده اتفاق بیفتد روانشناسی خانواده نقش مهمی دارد. روانشناسی خانواده به افراد اجازه می دهد تا مهارت های زندگی خود را بهبود بخشند، نقش خود را در خانواده بیابند و به استحکام و آرامش خانواده کمک کنند. این شاخه از روانشناسی به مشکلات خانوادگی بین والدین، فرزندان، زوجین و مشکلات بین خانواده ها می پردازد. در این زمینه شناخت، آموزش، مشاوره و ارائه راهکارهای فردی و غیر فردی مورد بحث قرار می گیرد. البته شورای خانواده به این معنا نیست که تصور کنیم همه اعضای یک خانواده در جلسه حضور دارند.  در طول جلسات روانشناسی خانواده، درمانگر باید ابتدا درکی کلی از مسائل بیان شده توسط مراجع کسب کند.

سپس مسئله مورد ارزیابی قرار می گیرد و با طرح پرسش، عمق مسئله بررسی می شود. در این مرحله مشخص می شود که آیا مشکل اصلی رفتار فرد است و آیا خود فرد مشکل دارد یا خیر، در خانواده ای زندگی می کند که رفتارهای غیرعادی دارد. گاهی لازم است مشکل اصلی روانکاوی مشخص شود. روانکاوی به بررسی ناخودآگاه می پردازد یا به دنبال مشکلات در دوران کودکی و در اعماق شخصیت فرد است که از دوران کودکی شکل گرفته است. گاهی درمانگر به این نتیجه می رسد که فرد دارای مشکلاتی مانند اختلالات شخصیت، اختلالات خلقی، اختلالات خواب، اعتیاد و … است، در این صورت لازم است نقشه مغزی از فرد برای شناسایی اختلالات شخصیت، اختلالات خلقی تهیه شود. و سایر عملکردهای غیر طبیعی مغز او باید شناسایی شود.

اکثر مشکلاتی که در خانواده ایجاد می شود با چند جلسه مشاوره حل می شود اما اگر فردی دچار کی اختلال روانی باشد امکان دارد او را به روانپزشک ارجاع دهد و در نهایت اگر تشخیص دهد که مشکل اصلی از خانواده‌اش است و فرد از بیماری رنج می‌برد. اندام یا اندام اینها اعضای خانواده هستند، هر کدام از اعضای خانواده به جلسه مشاوره دعوت می شوند و از این طریق به بنیان خانواده ها کمک می شود تا مشکلات و مشکلات خانوادگی را حل کنند.

اهمیت روانشناسی خانواده 

یک روانشناس خانواده چه وظایفی دارد ؟

هر چقدر هم خانواده ای با عشق، احترام و مسئولیت ساخته شود، مشکلات و موانع زیادی همیشه بر سر راه آن خواهد بود. برای اینکه همیشه خانواده خود را امن و آرام نگه داریم باید مشکلات آن را به موقع شناسایی کرده و با کمک روانشناس خانواده حل کنیم. در ادامه به وظایف یک روانشناس خوب می پردازیم :

آموزش مهارت خانوادگی :

بسیاری از مسائل و مشکلات خانوادگی را می توان با مراجعه به روانشناس و مشاوره خانواده به طور کامل درمان کرد، اما مهارت های خاصی وجود دارد که باید آموخت. یک روانشناس خوب خانواده نه تنها در طول فرآیند درمان در کنار مشتریان خود می ماند، بلکه مهارت های خانوادگی را به آن ها می آموزد. چگونه اختلافات خود را حل کرده و خشم و اضطراب خود را کنترل کنیم.

بررسی مشکلات خانواده :

در یک خانواده همه مشکلاتی که با آن رو به رو هستیم مشخص است اما امکان دارد بعضی از آن ها پنهان باشند. یک روانشناس خانواده با اعضای خانواده صحبت می کند و با انجام آزمایش ها و سایر ابزارهای تشخیصی که در اختیار دارند، علت اصلی مشکلات را کشف می کند.

ارائه راهکار های مناسب :

زمانی که علت اصلی مشکلات خانوادگی کشف شد، نوبت به ارائه راه حل های درمانی می رسد. روانشناس خانواده به لطف سال ها دانش و تخصص که در این زمینه کسب کرده است می تواند بهترین راه حل ها را برای حل مشکلات خانواده ارائه دهد. او با اعضای خانواده مشورت می کند و درمان های لازم را برای آن ها ارائه می کند. همچنین او به دنبال راه حل های جدید است و تحقیقات گسترده ای در این زمینه انجام می دهد.

تعیین هدف های درمانی :

برای مشکلاتی که در خانواده ایجاد می شود باید یک هدف درمانی ایجاد کرد. روانشناس و مشاور خانواده برای اطمینان از اینکه روند حل مشکلات در مسیر درست پیش خواهد رفت، اهداف مشخصی را برای اعضای خانواده تعیین می کند. او تا رسیدن به این هدف دست از تلاش بر نمی دارد.

پیگیری درمان :

یک روانشناس خوب باید بداند که درمان نباید به طور موقت باشد و باید طوری ادامه داد تا همه مشکلات افراد حل شود. از این رو همواره با اعضای خانواده تحت درمان خود در تماس است و تا رفع مشکلات آن ها را زیر نظر دارد. این به اعضای خانواده کمک می کند تا در پیشرفت و درمان خود ثابت قدم باشند.

زمینه های فعالیت یک روانشناس خانواده

روانشناسان زیادی هستند که با خانواده ها در تماس هستند. بالینی، حقوقی، زوج درمانگر… بخشی از کار آن ها ممکن است فقط بر روی مشاوره متمرکز شود، مانند مشاوران. عملکرد روانشناس نیاز به مداخله درمانی دارد. حوزه های فعالیت روانشناس خانواده بسیار گسترده و متنوع است که در ادامه آن را بررسی می کنیم :

جدایی و طلاق :

در بسیاری از موارد دیگر که زوجین تصمیم به قطع نامزدی خود می گیرند، روانشناس خانواده به عنوان میانجی عمل می کند. در این زمینه روانشناس باید اعضا را در زمینه حقوقی راهنمایی کند، به آن ها در برقراری ارتباط خوب در طول فرآیند کمک کند و بر غم جدایی غلبه کند.

آموزش فرزندان و والدین :

روانشناسان مسئول آموزش، والدین، والدین، راهکارهایی برای داشتن محیطی امن، رفتار محترمانه و دوستانه برای کودک. به آن ها کمک می‌کند تا نظم‌ها، ارزش‌ها و عادات سالمی را برای رفاه همه اعضای خانواده ایجاد کنند.

زمینه های فعالیت یک روانشناس خانواده 

حل کردن تعارض های والدین و نوجوانان :

نوجوانی دارای یک سری تغییرات جسمی، روانی و اجتماعی در فرد است که این تغییرات می تواند در رابطه والدین و فرزندان تاثیر زیادی داشته باشد و باعث بی ثباتی در برخی از خانواده ها شود. تغییر در هنجارها، تعدیل اختیارات یا ایجاد آزادی ها و مسئولیت های جدید برای نوجوان. مداخله روانشناس بر ارائه کانال های ارتباطی مثبت، تکنیک های حل تعارض و اجرای برنامه های حمایت از والدین متمرکز خواهد بود. فرزندپروری مثبت مفهومی است که توسط نهادهای رسمی به منظور بهبود روابط بین والدین و فرزندان مبتنی بر محبت، مسئولیت پذیری و اطاعت از طریق راهبردهای آموزشی روانشناختی پیشنهاد شده است.

مشکلات رفتاری در دوران کودکی :

نافرمانی، پرخاشگری، ترس های دوران کودکی، اختلالات رشد که شایع ترین مواردی هستند که مورد مشاوره قرار می گیرند. روانشناس مسئول ارزیابی کامل مشخصات کودک، تجزیه و تحلیل پویایی های درون خانواده و طراحی یک برنامه مداخله ای است که همه اعضا در آن شرکت خواهند کرد.

حل کردن بحران های زوجین :

زوج‌ها تکامل می‌یابند و دوره‌هایی از تغییر را پشت سر می‌گذارند که گاهی منجر به درگیری‌ها و مشاجرات مداوم می‌شود. آمدن فرزند، بیکاری یا بازنشستگی اغلب اتفاقاتی هستند که زندگی زناشویی و خانوادگی را بی ثبات می کنند. درمانگر اعضا را در گفتگوهای باز، محترمانه و قاطعانه و حل تعارض آموزش می دهد. به زوج می آموزد که تغییرات شناختی و رفتاری را برای برقراری مجدد پیوندهای عاطفی ایجاد کنند.

ویژگی های بهترین روانشناس خانواده در مشهد

بهترین روانشناس خانواده در مشهد دارای ویژگی هایی است که در ادامه با آن آشنا می شوید :

نشان دادن دلسوزی و همدردی :

به عنوان یک مشتری و فردی که به دنبال کمک است، شما به طور کامل درک خواهید کرد که درمانگرتان چگونه با شما رفتار می کند. این نکته مهم را متوجه خواهید شد که آیا روانشناس شما با شما همدردی می کند یا خیر. همدلی و همدردی فراتر از کلمات و جملات است و در این صورت باید درد را با جان و دل احساس کنید. یک روانشناس خوب علاوه بر داشتن دانش کافی در زمینه روانشناسی و توانایی استفاده از این اطلاعات تخصصی در فرآیند درمان، باید دیدی عاری از قضاوت، تعصب و سرشار از درک و همدلی داشته باشد. این درک و همدلی باید به گونه ای باشد که مراجعه کننده بتواند به راحتی سخنان و مشکلات خود را بیان کند و از هرگونه مقاومت در بیان مشکلات خود بپرهیزد. در واقع یک روانشناس باید روابط عمیق اما سالم با مردم برقرار کند. تا بتوانند بستر مناسبی برای بیان مشکلات خود بیابند و به آن اعتماد کنند.

داشتن سلامت روان :

در برخورد با روانشناس، نظر اکثر افراد  در درجه اول به سلامت روان روانشناس است. این طبیعی است زیرا که ابتدا روانشناسانی که وارد حرفه درمانی می شوند مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

داشتن مهارت های ارتباطی :

حل بسیاری از مشکلات مراجعان در گرو حل تعارض آن ها با خانواده و عزیزانی است که هرگز نتوانستند حرف های خود را به درستی به آن ها بیان کنند. گاهی لازم است روانشناس برای برقراری ارتباط صحیح بین اعضای خانواده وارد عمل شود. در این صورت روانشناس باید مهارت های لازم برای برقراری یک رابطه موثر را داشته باشد.

شنونده خوب بودن :

یک روانشناس بیشتر از اینکه صحبت کند گوش می دهد. برای کمک به بیمار یا مشتریان خود، ابتدا باید مشکلات آن ها را درک کنید. بهترین راه برای شناسایی و درک آن ها گوش دادن است. بنابراین باید مراقب درمانگر باشید. روانشناس باید شنونده فعالی باشد و گفته های بیمار را به خوبی تحلیل کند.

ویژگی های بهترین روانشناس خانواده در مشهد

کلام آخر

برای دریافت مشاوره در زمینه مشاوره خانواده سعی کنید به بهترین کلینیک و بهترین دکتر مراجعه فرمایید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)