به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!【سال1403】❤

به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!

یکی از مهم ترین رابطه های انسان با یکدیگر خانواده است. زیرا نقش زیادی در افراد دارد و باعث تکامل و پیشرفت آن ها می شوند. همه خانواده ها بدون مشکل، استرس یا درگیری نیستند. نکته اصلی داشتن و حفظ یک کانون خانواده شکوفا و رو به رشد، توانایی درک و شناسایی نیازهای فردی اعضای خانواده و همسو کردن آن ها با سلامت خانواده است. مشاوره خانواده شکل منحصر به فردی از درمان است که می تواند به رفع همه این نیازها کمک کند. در ادامه برای آشنا شدن با دلایل نیاز به مشاور خانواده با ما همراه باشید.

به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!

همه افراد به دلایلی نیاز به مشاور خانواده دارند که در ادامه با این دلایل آشنا می شوید :

خانواده تلفیقی :

یک خانواده ترکیبی زمانی تشکیل می شود که دو واحد خانوادگی جداگانه تصمیم بگیرند که یکی شوند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که یک فرد دارای دو فرزند با فرد دیگری با یک فرزند ازدواج کند. خانواده مرکب می تواند زمانی رخ دهد که یک فرد بدون فرزند با یکی از والدین ازدواج کند، یا در همان شرایط این زوج برای خود فرزندانی داشته باشند و خواهر و برادر ناتنی ایجاد کنند.

به دلیل محدودیت‌های ارتباطی، نقش والدین خوانده می‌تواند با مذاکره مداوم مشخص شود. نقش شما هر چه که باشد، مربوط به داشتن یک خانواده هماهنگ است که در آن همه اعضا احساس کنند شنیده شده و مطلع هستند. مشاوره خانواده توسط روانشناس یا روانپزشک می تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای آشنا شدن با بهترین روانشناس مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!

خانواده گسسته :

هر چه بیشتر به تلفن‌هایمان و دنیای مجازی متصل باشیم، کمتر با افرادی که برایمان اهمیت دارند ارتباط کمتری داریم. مشاوره خانواده می تواند به خانواده هایی که به طور موثر ارتباط برقرار نمی کنند کمک کند تا از وسایل الکترونیکی جدا شده و با یکدیگر در ارتباط باشند.

تنهایی :

جوانان خواستار این هستند که حریم خصوصی خود را حفظ کنند. برای مثال بعضی از افراد می خواهند که روزهایی را تنهایی سپری کنند و یا آخر هفته خود را با دوستان یا فرزندان خود وقت بگذرانند. صرف نظر از سن، طبیعی است که همه بخواهند مدتی تنها باشند. اما اگر می بینید که یکی از اعضای خانواده از خانواده کناره گیری می کند، ترجیح می دهد به جای اینکه هر شب به شام ​​بیاید در اتاقش بماند یا دیگر با دوستان یا خانواده بیرون نرود.

این می تواند به یک مشکل اساسی تبدیل شود. افرادی که به آرامی از موقعیت‌های اجتماعی کناره‌گیری می‌کنند، ممکن است از افسردگی یا سایر مشکلات سلامت روان رنج ببرند که نیاز به توجه ویژه دارند. گاهی اوقات یکی از اعضای خانواده، به ویژه یک کودک گوشه گیر، ممکن است مورد آزار و اذیت دیگران قرار گیرد. به هر دلیلی، مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا دوباره ارتباط برقرار کنید.

ابراز احساسات بیش از اندازه :

اگر شما یک والدین هستید، زمانی وجود داشت که نوجوان بودید، بنابراین می دانید که نوجوانان باید مجموعه جدیدی از دستورالعمل ها را ارائه دهند که شما هرگز متوجه نخواهید شد. سال های نوجوانی پر از احساسات، اضطراب و پرسش است. اگر نوجوان شما عصبانی می شود و بیش از حد احساساتی می شود، ممکن است نشانه ای از یک مشکل اساسی باشد.

کودکانی که اغلب رفتار عاطفی از خود نشان می دهند دلیلی برای رفتار خود ندارند. اکثر مردم تا زمانی که مغزشان در حدود سن 22 تا 25 سالگی به طور کامل شکل گرفته است برای تنظیم احساسات خود تلاش می کنند و برخی هرگز متوجه این موضوع نمی شوند. مشاوره خانواده می تواند به شناسایی مسائل اساسی در خانواده شما کمک کند که باعث ناراحتی عاطفی برای فرزندان و خانواده شما می شود.

اعتیاد :

اعتیاد در افراد باعث می شود که خود فرد و اطرافیان آن تحت تاثیر قرار بگیرند. حتی اگر معتاد عضوی از خانواده نزدیک شما نباشد، عواقب اعمال او به شدت احساس می شود. رفع سوء مصرف الکل و مواد مخدر می تواند دشوار باشد، به خصوص زمانی که سابقه یا سابقه قابل توجهی از سوءمصرف مواد مخدر و الکل در خانواده وجود داشته باشد.

به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!

راز نگه دار :

بعضی از افراد می خواهند اسرار و حریم خود را حفظ کنند که این اتفاق طبیعی است. این که افراد بتوانند راز یکدیگر را نگه دارند می توان باعث اهمیت و اقتدار در یک خانواده باشد اما به شرطی که باعث آسیب به یکدیگر نشود. اگر متوجه شدید که چیزهایی را از شریک زندگی خود پنهان می کنید یا چیزهایی را طوری ترتیب می دهید که شریک زندگی شما نداند، این رفتار فریبنده و پنهانی است و می تواند به ازدواج شما آسیب برساند. مشاوره خانواده می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا علت اصلی فاصله بین خود و چرایی پنهان ماندن رازها را کشف کنید. یک مشاور خانواده می تواند به پر کردن شکاف ارتباطی که با شریک زندگی خود دارید کمک کند.

بی میلی جنسی :

طبق یک مطالعه رایج، زوج ها باید حداقل هفته ای یک بار رابطه جنسی داشته باشند تا صمیمیت خود را حفظ کنند. ثابت شده است که انتظار بیش از یک هفته برای صمیمی بودن با شریک زندگی خود باعث ایجاد فاصله، عدم صداقت و مانع از برقراری ارتباط می شود. دلایل زیادی وجود دارد که چرا زوج ها بی میلی جنسی را تجربه می کنند. گاهی اوقات داروها یا عدم تعادل هورمونی باعث کاهش میل جنسی می شود. گاهی ممکن است به دلیل وجود مشکل در رابطه باشد.

فقدان صمیمیت در یک رابطه می تواند نشانه ای از تعارضات ارتباطی، افسردگی، قطع ارتباط یا صرف نکردن زمان کافی با هم باشد. اغلب زمانی که زوج ها برای ایجاد صمیمیت تلاش می کنند، در زمینه های دیگر رابطه خود با مشکلاتی مواجه می شوند که می تواند منجر به مشاجره و دعوا شود. مشاوره خانواده می تواند کلید برقراری ارتباط مجدد جسمی و عاطفی با همسرتان باشد. برای آشنا شدن با بهترین مشاور خانواده مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

صمیمیت به عنوان مجازات :

وقتی به همسر خود گفته اید ظرف ها را بشویید و این کار را انجام نداده است شما هرگز نباید خود را موظف به تنبیه شریک زندگی خود کنید. در یک رابطه، دو نفر باید به جای تنبیه یکدیگر به دنبال راه حلی باشند که برای هر دوی آن ها مفید باشد. قطع صمیمیت ساده ترین راه برای دستکاری همسرتان است و گاهی اوقات ما حتی متوجه نمی شویم که این کار را انجام می دهیم. این رفتار می تواند باعث عدم تعادل جدی در یک رابطه شود و منجر به نارضایتی و عصبانیت شود. مشاوره خانواده می تواند به شما کمک کند تا راه های بهتری برای برقراری ارتباط با همسرتان پیدا کنید.

فاصله گرفتن تدریجی :

افراد با افزایش سن به طور طبیعی رشد می کنند و تغییر می کنند. در یک رابطه، گاهی اوقات مجبوریم خود را با تغییر و رشد اعضای خانواده خود سازگار کنیم. وقتی بچه‌ها نوجوان هستند، والدین بزرگسال این فرصت را دارند که فکر کنند وقتی فرزندانشان دور از خانه هستند چگونه زندگی می‌کنند، و گاهی اوقات اعضای خانواده ممکن است ایده‌های بسیار متفاوتی در مورد اینکه چگونه باید باشد داشته باشند.

شاید شما فرزندی در خانه داشته باشید که می خواهد در خانه بماند زیرا در خانه کلاس های دانشگاه را می گذراند و نمی خواهد بیرون برود. ممکن است بخواهید به کوه بروید در حالی که شریک زندگی شما می خواهد در سراسر جهان ماجراجویی کند. یک مشاور خانواده می تواند به خانواده شما کمک کند تا آینده خود را بدون درگیری یا مشاجره طی کنند. مشاوره زمینه ای را برای ارتباط آزاد با یک میانجی بی طرف فراهم می کند.

به این 10 دلیل نیاز به مشاور خانواده دارید!

نگه داشتن کینه ها :

کینه ورزی برای خانواده سمی است، زیرا باعث رنجش، عصبانیت و تحقیر می شود. این احساسات اغلب منجر به جنگ و تلخی های غیر ضروری می شود. گاهی اوقات ما حتی به خاطر نمی آوریم که چرا با کسی عصبانی هستیم زیرا مدت زیادی است که با او عصبانی بوده ایم. فقط می دانیم که عصبانی هستیم. هنگامی که دیوارهای اعتماد و ارتباطات فرو می ریزد، مشاوره خانواده برای خانواده شما در دسترس است.

هدف از مشاور خانواده چیست ؟

در جلسات مشاور برای تبادل اطلاعات در مورد نظرات، رفتارها، احساسات و تعاملات بین اعضای خانواده سوالاتی را مطرح می کند. در مرحله بعد، هدف از مشاوره خانواده کمک به خانواده و مشاور در کشف و اصلاح اطلاعات است. مشاور مشتری خود را از 3 جنبه دانش، احساسات و رفتار تجزیه و تحلیل می کند، زیرا این 3 عنصر می توانند زمینه ساز تغییرات باشند. یکی از اهدافی که مشاور دنبال می کند این است که به خانواده ها کمک کند به جای یک مشکل، ظرفیت حل چند مشکل را داشته باشند. این سؤال به مهارت زیادی نیاز دارد تا تأثیر یک فرد بر سایر اعضای خانواده را بررسی کنید. درک فردی موضوعی است که مشاور برای ایجاد ظرفیت حل مشکلات درون خانواده بر آن تاکید دارد.

کلام آخر

برای دریافت مشاوره و کمک سعی کنید بهترین مشاور خانواده را انتخاب کنید تا او بتواند شما را به بهترین شکل راهنمایی کند. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)