طلاق عاطفی و پیامد های روانشناختی آن【سال1403】⭐

طلاق عاطفی و پیامد های روانشناختی آن

ما در این مقاله سعی داریم شما را با طلاق عاطفی و پیامد های روانشناختی آن آشنا کنیم. عدم داشتن رابطه جنسی بر عواطف و سلامت جسمانی افراد تأثیر می گذارد. روانشناسی طلاق عاطفی به مشکلات روانی مانند سردی در روابط عاطفی، جسمی و جنسی می پردازد. اگر طلاق عاطفی بین زن و شوهر حل نشود، به مرور زمان بر شدت آن افزوده می شود و تنها راه حل را در جدایی رسمی می بینند. به همین دلیل است که زوج هایی هستند که زندگی خود را دوست دارند، اما به هر دلیلی دچار طلاق عاطفی شدند. این زوج ها با کمک روانشناسی عاطفی طلاق می توانند مشکلات خود را حل کنند. در ادامه برای آشنا شدن با طلاق عاطفی و پیامد های روانشناختی آن با ما همراه باشید.

روانشناسی طلاق عاطفی

بعضی از زوج ها امکان دارد به دلایلی کنار هم روحیه خوبی نداشته باشند و به آرامش نرسند که در این صورت امکان دارد دچار طلاق عاطفی شوند که این طلاق می تواند در زندگی تاثیراتی داشته باشد. در روانشناسی طلاق عاطفی، به دلیل از دست دادن احساسات خوب زوجین، سلامت جسمانی زوجین به خطر می افتد. بنابراین علاوه بر عواطف، احساسات و سلامت جسمانی، روابط جنسی و زناشویی آن ها با مشکلات زیادی مواجه است و زوجین دیگر نمی توانند با یکدیگر رابطه برقرار کنند.

این سردی روابط عاطفی، جسمی و جنسی، از نظر روانشناسی طلاق عاطفی، مشکلات روانی بسیاری را ایجاد می کند که باید توسط زوجین حل شود. اگر طلاق عاطفی بین زوجین حل نشد یا به دلیل شدت فزاینده طلاق عاطفی کاهش پیدا نکرد، زوجین ممکن است جدایی رسمی را تنها راه حل بدانند. بسیار مهم است که اگر زوجین عاشق زندگی خود هستند، اما به دلیل مشکلاتی دچار طلاق عاطفی شدند، سعی کنند با کمک روانشناس مشکل را حل کنند. برای دریافت مشاوره می توانید به بهترین مشاور خانواده مشهد مراجعه فرمایید.

روانشناسی طلاق عاطفی 

علائم روانشناسی طلاق عاطفی چیست ؟

نشانه هایی که در روانشناسی طلاق عاطفی زن و مرد در نظر گرفته شده است که بی توجهی به آن ها علاوه بر طلاق عاطفی می تواند منجر به طلاق صوری شود و زن و شوهر نمی توانند مسائل را حل کنند. مهم نیست که چقدر از شروع مشکل گذشته است، بهتر است در هر زمان با کمک یک روانشناس وضعیت را بهبود بخشید و سعی کنید زندگی را که با عشق شروع شده است نجات دهید.

 • بیشتر شدن لجبازی بین زوجین
 • افزایش بی اعتمادی و شکاکیت زوجین نسبت به یکدیگر
 • کم شدن یا عدم سعی و تلاش زوجین در برطرف نمودن و حل کردن مشکل
 • بیشتر شدن میزان گله مندی و شکایت از همسر
 • واکنش های پرخاشگرانه سریع و سرزنش کردن مداوم شخص به سبب اشتباهاتش
 • کاهش میزان هیجان و شور در زندگی مشترک
 • کم شدن میزان محبت های کلامی
 • بی علاقه بودن و عدم اهمیت زوجین نسبت به احساسات یکدیگر
 • بی میلی به برقراری رابطه جنسی و سکس
 • سکوت و کم شدن میزان رد و بدل شدن حرف بین زوجین
 • ناراحتی به سبب فاش شدن مسائل محرمانه و شخصی مثل سکس توسط یکی از زوجین به دیگران
 • بیشتر شدن میزان تضاد فکری بین زوجین
 • تمرکز بیش از اندازه بر روی شغل یا فرزندان از جانب زوجین

اثرات ناشی از طلاق عاطفی

بر اساس روانشناسی طلاق عاطفی، زوجین به دلیل طلاق عاطفی دچار احساسات و مشکلاتی می شوند که باید با کمک یک متخصص مجرب حل شود و زن و مرد را تنها نگذارند، زیرا برای آن ها بسیار سخت است و به دلیل ناتوانی در حل این مشکل، دچار طلاق عاطفی شدند. اگر زوجین اختلافات خود را حل نکنند، بیشتر تحت تأثیر این مشکلات و ناراحتی ها قرار می گیرند و دچار مشکلات روانی می شوند. در ادامه با اثرات ناشی از طلاق عاطفی آشنا می شوید :

اختلالات خواب :

از منظر روانشناسی طلاق عاطفی، برخی از زن و شوهرها وقتی احساس خوبی نسبت به یکدیگر ندارند و به مرور زمان به دلیل ناراحتی در یکدیگر دچار طلاق عاطفی می شوند، ممکن است روی یک تخت نخوابند. و ترجیح می دهند تنها باشند، حتی اگر دیر بخوابند، مصرف کنند یا کمتر بخوابند.

افسردگی :

در روانشناسی طلاق عاطفی، برخی از زوج ها به دلیل مشکلات عاطفی بین آن ها در زندگی مشترک دچار افسردگی می شوند. از آنجایی که باید یک یا چند دلیل بسیار مهم برای طلاق عاطفی بین زوجین وجود داشته باشد، به دلیل وجود چنین موضوعی که حل نشده باقی مانده و رابطه آن ها را خراب کرده است و مشاهده رفتارهای سرد بین آن ها و عدم احساس چیزهای مثبت، ناراحت می شوند.

بی قراری و میزان بالای آشفتگی :

از منظر روانشناسی طلاق عاطفی، زن یا مرد به دلیل سردی رابطه، آرزوی روزهای خوب مشترک به یک اندازه دچار ناراحتی می شوند و این پریشانی با سردرگمی همراه است. زیرا ممکن است زوجین نگران آینده زندگی مشترک و فرزندانشان باشند و در عین حال بنا به دلایلی تمایلی به کنار هم بودن و رفع مشکلات بین فردی خود نداشته باشند. اضطراب و استرس، افسردگی باعث ایجاد انگیزه بین دو زوج یا یکی از آن ها می شود.

اثرات ناشی از طلاق عاطفی

استفاده از مواد مخدر و الکل :

برخی از زوجین به جای حل مشکل و بهبود زندگی مشترک، به مواد مخدر و مشروبات الکلی روی می آورند تا مشکلات و روابط آسیب دیده بین خود و همسرشان را به یاد نیاورند که می تواند یکی از مخرب ترین عوامل طلاق عاطفی باشد.

اختلالات در خوردن غذا :

به دلیل ناراحتی، ممکن است زن و شوهر دیگر با هم غذا نخورند یا مرد از کار زن تعریف نکند و باعث ناراحتی او شود، همچنین ممکن است میزان غذایی که فرد می خورد را مختل کند.

آیا زن و شوهر هنگام طلاق عاطفی امکان دارد رسمی از هم جدا شوند ؟

بله، اگر زوجین به نتیجه ای غیر از حل مشکلات و اختلافات خود برسند و ادامه زندگی مشترک خود را حتی بدون برقراری رابطه عاطفی و جنسی درست ندانند، می توانند از یکدیگر جدا شوند و برای حفظ آبرو یا آینده فرزندانشان با هم زندگی می کنند. برای درخواست کمک می توانید به مرکز تخصصی مشاوره خانواده در مشهد مراجعه فرمایید.

دلایل طلاق عاطفی بین زوجین

از دیدگاه روانشناسی طلاق عاطفی، دلایل مختلفی می تواند باعث طلاق عاطفی بین زن و شوهر شود. به همین دلیل نمی توان طلاق عاطفی را مشکلی یک شبه در نظر گرفت. زمانی که زن و شوهر به سادگی از تعارضات خود غافل شوند و برای حل این اختلافات تلاش نکنند و یا جنگ و دعوا از بین نرود و این مسائل حل نشود، زمینه طلاق عاطفی ایجاد می شود.

اگر مشکلات بین زوجین حل نشود امکان دارد روز به روز بیشتر شود و باعث طلاق عاطفی شود. این مشکلات به مرحله ای می رسد که زن و شوهر ترجیح می دهند به خاطر فرزندانشان با هم زندگی کنند. از نظر روانشناسی طلاق عاطفی، هیچ احساس عاطفی و جنسی بین زوجین وجود ندارد. به طوری که فقط نام آن ها به عنوان زن و شوهر در شناسنامه درج شده است. در ادامه با دلایل طلاق عاطفی بین زوجین آشنا می شوید :

 • عقیده ها و مذهب های متفاوت میان زوجین
 • خیانت یکی از زوجین
 • نداشتن عملکرد مناسب برای برقراری ارتباط صحیح با همدیگر
 • نداشتن شغل و درآمد مرد
 • ناتوانی در ابراز احساسات و عشق ورزیدن به همدیگر
 • میزان تضادهای فکری
 • فرهنگ های مختلف در میان خانواده های زوجین
 • میزان اختلاف سنی خیلی زیاد بین زوجین
 • ناراحتی های حل نشده میان زوجین
 • ازدواج سریع به دلیل هوس های زودگذر
 • عدم کنترل میزان عصبانیت زوجین

دلایل طلاق عاطفی بین زوجین

بازگشت عشق بعد از طلاق عاطفی چگونه است ؟

بازگشت دوباره عشق پس از طلاق عاطفی می تواند فرآیندی دشوار اما امیدوارکننده باشد. اول از همه، باید علت اصلی طلاق عاطفی را پیدا کنید. دانستن دقیق مسائلی که منجر به از دست دادن عشق و رابطه شما شده است، اولین قدم برای بازسازی رابطه است. برقراری رابطه با همسر سابق خود با صداقت و صراحت حیاتی است. به اشتراک گذاشتن احساسات، نگرانی ها و امیدهای خود به شما کمک می کند تا رابطه را بهبود بخشید. شاید رفتارهای گذشته شما به از هم گسیختگی رابطه کمک کرده است.

شروع به تغییر و بهبود این الگوها، از طریق بازخورد، بهترین راه برای بهبود رابطه است. کار روی رشد و بهبود شخصی خود و همسر سابقتان می تواند رابطه را تقویت کند. به دنبال فرصت های آموزشی باشید، در فعالیت های معنادار شرکت کنید و مهارت های شخصی خود را توسعه دهید. درک نیازها و مشکلات همسر و تلاش برای رفع آن ها نشانه احترام و مراقبت است. می تواند به شما احساس ارزشمندی بدهد و رابطه تان را بهبود بخشد. درگیر شدن در روابط عاطفی پیچیده و طلاق می تواند تاثیرات منفی بر روحیه شما داشته باشد.

مراقبت از خود، از جمله سلامت روحی و جسمی، می تواند به شما در روند بهبودی کمک کند. بازسازی یک رابطه زمان می برد و نیاز به صبر دارد. شما نباید منتظر تغییرات سریع باشید، بلکه به تدریج و پیوسته روی رابطه کار کنید. مهم است که با یک مشاور روانشناسی یا متخصص روابط مشورت کنید. آن ها می توانند شما را راهنمایی کنند و استراتژی های موثرتری برای بازسازی رابطه شما پس از طلاق عاطفی ارائه دهند.

بررسی روش های درمانی برای جلوگیری از طلاق عاطفی :

نهایت توجه و دقت به خواسته ها و نیازهای یکدیگر، همدلی و گوش دادن به حرف های همدیگر، احترام و کنترل خشم و پرخاشگری، بهره مندی از جلسات مشاوره ازدواج و زوج درمانی از روش های درمانی برای جلوگیری از طلاق عاطفی است. در صورت بروز مشکل بین زوجین، زوجین می توانند از مشاوره روانشناسی کمک تخصصی گرفته و با راهکارهای درمانی پیشنهادی، سعی در رفع مشکلات خود کنند. از آنجایی که احساسات زن و شوهر یک شبه از بین نمی رود، این موضوع باید در مرحله اول بررسی شود.

در نظر گرفتن این موضوع ممکن است با احساس آسیب، عصبانیت یا ناامیدی همراه باشد. شما باید بتوانید با این احساسات کنار بیایید و مسائلی را که در رابطه شما رضایت بخش نبوده را تجزیه و تحلیل کنید. با فکر کردن، دوباره به آنچه می خواهید خواهید رسید. وقتی احساس می کنید که می توانید رابطه خود را بهبود ببخشید، قطعا تصمیم ارزشمندی خواهید گرفت و طلاق عاطفی را بهبود می بخشید.

طلاق عاطفی چه پیامد های اجتماعی دارد ؟

بسیاری از زوج ها در نتیجه ناکارآمدی ازدواج و دلسردی یکدیگر دچار شکاف ها و کمبودهای جدی می شوند. اما برخی افراد با روی آوردن به افراد دیگر، داشتن روابط بد و داشتن انحرافات اخلاقی سعی در تحمل شرایط دارند. این امر عواقب بسیار ناگوار و تلخی بر بنیان خانواده و فرزندان خواهد داشت و جامعه را مبتلا و بیمار خواهد کرد. در این شرایط زن و مرد خلاء عاطفی خود را با روابط آلوده و نادرست پر می کنند که در نهایت باعث سردرگمی و مشکلات روحی فراوانی می شود، کند و تنها با برقراری این روابط مشکلات را سخت تر و شرایط زندگی را تلخ تر می کنند.

وقوع طلاق عاطفی در زوجین منجر به انحرافات اخلاقی، گوشه گیری، افسردگی فرزندان، از دست دادن اعتماد به نفس زن و مرد، از دست دادن اعتماد به نفس و ایجاد ذهن بیمار برای افراد می شود و در نهایت منجر به ایجاد یک جامعه بیمار بنابراین زوجین باید با مدیریت و درایت خود سعی کنند احساسات خود را کنترل کنند. خواسته ها و نیازهایی دارند که در صورت امکان روابط خود را در قالب چارچوب های اخلاقی حفظ کنند و از پیامدهای ناگوار آن اجتناب کنند. بنابراین آن ها می توانند از کمک یک روانشناس بهره مند شوند.

طلاق عاطفی چه پیامد های اجتماعی دارد ؟

کلام آخر

برای دریافت مشاوره و راهنمایی سعی کنید بهترین مشاور را انتخاب کنید تا او بتواند در این زمینه به شما کمک کند تا بهترین راه را انتخاب کنید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)