سکس تراپی و درمان اختلالات جنسی زناشویی【سال1403】✅

سکس تراپی و درمان اختلالات جنسی زناشویی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با سکس تراپی و درمان اختلالات جنسی زناشویی آشنا کنیم. اختلالات جنسی در بین زوجین شایع است. آمارها نشان می دهد که 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان در طول زندگی خود نوعی اختلال عملکرد جنسی را تجربه می کنند. متخصص جنسی می تواند با غلبه بر مشکلات روانی و اختلالات عملکردی در روابط زناشویی به این افراد کمک کند تا زندگی زناشویی دلپذیرتری داشته باشند و بر مشکلات جنسی غلبه کنند. شرکت در جلسات سکس تراپی به افراد کمک می کند تا بر چالش های جنسی غلبه کنند و از روابط زناشویی خود رضایت بیشتری کسب کنند. در ادامه برای آشنا شدن با سکس تراپی و درمان اختلالات جنسی زناشویی با ما همراه باشید.

سکس تراپی چیست ؟

سکس درمانی نوعی گفتگو درمانی است که به زوج ها کمک می کند مشکلات جنسی را حل کنند و رضایت بیشتری را تجربه کنند. هدف از سکس درمانی کمک به افراد برای غلبه بر چالش های فیزیکی و عاطفی برای تجربه یک رابطه رضایت بخش تر و لذت بیشتر در زندگی زناشویی است. جلسات سکس درمانی بسته به مشکلات هر فرد معمولا از 1 تا چند جلسه طول می کشد و برخی از افراد برای درمان باید سال ها در جلسات رابطه جنسی شرکت کنند. برای دریافت اطلاعات می توانید به بهترین سکس تراپیست در مشهد مراجعه نمایید.

سکس تراپی چیست ؟

دلایل رایج مشکلات جنسی

در ادامه با دلایل رایج شکلات جنسی آشنا می شوید :

دلایل روانشناختی :

این ها شامل استرس و اضطراب ناشی از کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات عاطفی در زوجین، افسردگی مزمن، افکار وسواسی، احساس گناه، نگرانی در مورد ظاهر بدن و اثرات منفی آسیب های جنسی گذشته مانند تجاوز جنسی یا حتی سوء استفاده جنسی کلامی است. بنابراین می توان آن ها را بیماری های روانی هم در مردان و هم در زنان نامید. این ها مشکلاتی هستند که برای حل آن ها به یک مشاور یا روان درمانگر نیاز دارید. برخی از داروهای تجویزی و حتی بدون نسخه می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر منفی بگذارند. برخی از آن ها می توانند بر میل جنسی تأثیر بگذارند و برخی دیگر می توانند بر توانایی برانگیختگی یا رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارند. هنگامی که از چندین دارو استفاده می کنید، خطر عوارض جانبی جنسی بیشتر می شود.

دلایل جسمی :

بعضی از شرایط باعث می شود که افراد دچار اختلال در رابطه جنسی شوند که این شرایط شامل فشار خون، دیابت، بیماری های مزمن، بیماری های قلبی و عروقی است. عوارض جانبی برخی داروها، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی، می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

به چه کسی سکس تراپیست گفته می شود ؟

یک متخصص جنسی ممکن است یک مددکار اجتماعی، پزشک، روانشناس یا روانپزشک با تخصص خاصی در زمینه سلامت جنسی و مسائل جنسی باشد. یک متخصص جنسی به شما کمک می کند تا رابطه جنسی موفقی داشته باشید و از ترس و نگرانی خود خلاص شوید. وقتی نگران رابطه جنسی هستید، اما هیچ مشکل یا بیماری جسمی اساسی وجود ندارد، یک درمانگر جنسی می تواند به شما کمک کند بر ترس و اضطراب خود غلبه کنید و تجربه بهتری از روابط زناشویی داشته باشید.

متخصص جنسی کسی است که به افرادی که مشکلات جنسی دارند کمک می کند. متخصصان نمی توانند بیماری ها را درمان کنند اما می توانند کاری کنند که افراد با توجه به آموزش در رابطه با ارتباط زوجین بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند. متخصص جنسی به زوج ها کمک می کند تا با آموزش های لازم، مشکلات جنسی خود را به راحتی حل کنند.

کمک سکس تراپیست به افراد :

ابتدا با یک پزشک عمومی مشورت کنید و عوامل فیزیولوژیکی احتمالی مرتبط با این مشکلات را بررسی کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که مشکلات و آسیب های جنسی اغلب جنبه های روانی دارند. بنابراین خود را به یک پزشک عمومی محدود نکنید، زیرا حل مشکلات جنسی اغلب به ترکیبی از رویکردهای فیزیولوژیکی و روانی نیاز دارد. در بیشتر موارد، مشکلات جنسی شامل عوامل فیزیولوژیکی و روانی است. بنابراین، حتی زمانی که عوامل فیزیولوژیکی مورد توجه قرار می گیرند، ممکن است به مشاوره جنسی درمانی نیاز داشته باشید. حتی اگر چیزی مانع از احساس راحتی کامل با بدن، جنسیت یا شریک زندگی تان شود، سکس درمانی به شما کمک می کند تا با این مسائل مقابله کرده و آن ها را حل کنید.

هنگامی که نگرانی های اصلی خود را به یک متخصص جنسی بیان می کنید، آن ها با شما همکاری می کنند و به شما کمک می کنند تا زندگی جنسی شاد و سالمی داشته باشید. آن ها به شما کمک می کنند این چالش ها را در موقعیت های قابل حل و با اصلاح الگوهای محدود مدیریت کنید. اگر به دلایلی صحبت کردن با همسرتان در مورد نگرانی هایتان دشوار است، یک درمانگر جنسی می تواند مهارت های ارتباطی را به شما آموزش دهد تا بتوانید به وضوح ارتباط برقرار کنید. این رابطه به شما کمک می کند تا نیازها و خواسته های خود را بهتر درک کنید و به مرور زمان آن ها را برآورده کنید.

دلایل رایج مشکلات جنسی 

برای چه مشکلاتی باید به سکس تراپیست مراجعه کرد ؟

متخصصین جنسی برای درمان طیف وسیعی از مشکلات مربوط به جنسی آموزش دیدند. از منظر تجربی و به گفته روان درمانگران جنسی، عمده سوء تفاهم ها و مشکلات جنسی بین زوجین بر دو نوع است: میل جنسی کم و عدم توافق زوجین در مورد فراوانی رابطه جنسی. در ادامه به این مشکلات می پردازیم :

نزدیکی دردناک :

برای زنان اتفاق می افتد. این زنان در هنگام دخول و رابطه جنسی درد زیادی را تجربه می کنند. اگرچه درد هنگام رابطه جنسی می تواند ناشی از مشکلات پزشکی باشد. اما گاهی رگه هایی از مشکلات روانی در مشکل دخول دردناک دیده می شود. رابطه جنسی دردناک گاهی اوقات می تواند با استرس یا اضطراب در مورد رابطه جنسی مرتبط باشد.

استرس یا اضطراب درباره سکس :

ممکن است در مورد رابطه جنسی نگرانی و اضطراب داشته باشید. این استرس گاهی به گونه ای می شود که در روابط جنسی شما با همسرتان اختلال ایجاد می کند.

بی تمایلی به سکس :

شما یا همسرتان ممکن است به همان اندازه تمایلی به رابطه جنسی نداشته باشید. این مشکل در تعداد دفعاتی که نیاز به رابطه جنسی دارید خود را نشان می دهد و این می تواند باعث شود که شریک زندگی شما احساس کند که به او علاقه ای ندارید و در او احساس ناامنی ایجاد کند. که می تواند مشکلات و چالش های عاطفی و جنسی زیادی ایجاد کند.

زود انزالی و سکس تراپی :

مشکل زود انزالی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و گاهی رفع این مشکل نیاز به ترکیبی از روش های درمانی دارد. برای حل مشکل زود انزالی، بهتر است ابتدا با یک متخصص اورولوژیست مشورت کنید. اما اگر انزال زودرس ریشه در مشکلات روانی دارد، رابطه جنسی می تواند به حل این مشکل کمک کند.

اعتیاد به سکس یا پورنوگرافی :

البته همه درمانگران جنسی درمان این مشکل را قبول ندارند. اما برخی از آن ها برای کمک به افراد برای مقابله با بعضی از رفتار های مرتبط با رابطه جنسی آموزش دیدند. برای درمان این مشکلات می توانید به بهترین مشاور ازدواج مشهد مراجعه نمایید تا او بتواند مشکلات شما را برطرف کند.

مشکل نعوظ :

ممکن است به سادگی از نظر جنسی تحریک نشده باشید یا برعکس، چیزهای بسیار معمولی شما را هیجان زده کنند. علاوه بر مشکلات جسمی، اختلال نعوظ می تواند ناشی از مشکلات روانی باشد. مشکلاتی مانند استرس، فشار کاری یا روانی، مشکلات عاطفی. رابطه جنسی می تواند یکی از گزینه های درمانی برای اختلال نعوظ باشد.

گرایش جنسی یا هویت جنسیتی :

بسیاری از افراد در تعریف یا پذیرش گرایش جنسی یا هویت جنسی خود مشکل دارند. این افراد مشکلات بزرگی در زندگی جنسی خود خواهند داشت. سکس درمانی می تواند کمک زیادی به افراد در یافتن و پذیرش هویت جنسی خود کند.

سوء استفاده جنسی :

افرادی که صدمه و آزار جنسی را تجربه می کنند اغلب با مشکلات مربوط به رابطه جنسی و روابط جنسی آینده روبرو می شوند. یک متخصص جنسی می تواند کمک زیادی به حل این مشکل در قربانیان تجاوز جنسی یا سایر سوء استفاده های جنسی کند.

برای چه مشکلاتی باید به سکس تراپیست مراجعه کرد ؟

در یک جلسه سکس تراپی چه اتفاقی می افتد ؟

در طول یک جلسه جنسی درمانی، می توانید با متخصص جنسی در مورد مشکلات جنسی خود صحبت کنید و شرایط را برای او شرح دهید. سپس متخصص جنسی با بررسی شرایط روحی و جسمی ریشه مشکل شما را پیدا می کند. جلسات سکس درمانی کاملا محرمانه و شخصی است و در بسیاری از موارد لازم است زوجین با هم در این جلسات شرکت کنند. صحبت کردن در مورد تجربیات خود می تواند به متخصص جنسی کمک کند تا مشکل شما را بهتر درک کند. درمانگر به شما توصیه های درمانی می کند و در صورت لزوم تمرینات و کارهایی را به شما آموزش می دهد که در حین مقاربت جنسی انجام دهید. در طول این جلسات، متخصص جنسی از شما سوالاتی در مورد سلامتی و سفر جنسی، تحصیلات جنسی، باورهای جنسی، نگرانی ها و اضطراب های شما می پرسد.

او تمام تلاش خود را می کند تا شما به عنوان یک مشتری احساس راحتی کنید. اعتماد به متخصص جنسی و ایجاد یک رابطه موثر برای شروع درمان شما به عنوان یک مشتری بسیار مهم است. در طول جلسات جنسی درمانی، متخصص جنسی به شما کمک می کند تا افکار و احساسات جنسی خود را بهتر مدیریت کنید و یک رابطه سالم برقرار کنید. در هر جلسه جنسی درمانی، فرد تشویق می شود تا نگرانی های خود را بهتر مدیریت کند و بپذیرد و متخصص جنسی به آن ها کمک می کند تا راحت تر بر مشکلات جنسی خود غلبه کنند. در این جلسات، متخصص جنسی سعی می کند با آرام کردن و تشویق فرد، تغییراتی را در فرد ایجاد کند و در صورت بروز اختلال در عملکرد یا نگرانی از مشکلات جسمی، فرد را به پزشک ارجاع می دهد.

درمان اختلالات جنسی زناشویی

اختلال عملکرد جنسی را می توان به راحتی با درمان عوامل زمینه ای آن برطرف کرد. اگر علت اختلال عملکرد جنسی یک مشکل فیزیکی باشد، می توان از روش های درمانی مکانیکی یا داروها استفاده کرد. برای اختلالات جنسی با ریشه روانی می توان از مشاوره، روان درمانی، رفتار درمانی و آموزش استفاده کرد. گاهی اوقات می توان از هر دو رویکرد برای یک فرد استفاده کرد. در ادامه با درمان اختلالات جنسی زناشویی آشنا می شوید :

استفاده از دارو برای درمان :

اگر علت اختلال عملکرد جنسی یک بیماری یا مشکل سلامتی باشد، احتمالاً از داروها برای درمان آن استفاده می شود. یکی از دلایل رایج چنین شرایطی عدم تعادل هورمونی است. هورمون درمانی در زنان و مردان می تواند تأثیر بسزایی در بهبود اختلالات جنسی داشته باشد. داروهایی وجود دارند که می توانند جریان خون آلت تناسلی را افزایش دهند، مانند ویاگرا. گاهی اوقات داروهایی که فرد مصرف می کند باعث تحریک جنسی می شود که در این صورت پزشک ممکن است داروهای مصرف شده را تغییر دهد.

روش درمانی مکانیکال :

در مردانی که در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارند، ممکن است از دستگاه های خلاء یا پمپ های مخصوص برای بهبود اختلال عملکرد جنسی استفاده شود. کاشت ایمپلنت برای برخی از مردان، به ویژه آن هایی که حس خود را در ناحیه تناسلی به دلیل آسیب عصبی و نخاع از دست دادند، توصیه می شود. در زنان مبتلا به واژینیسموس، ممکن است از گشادکننده‌ها بر روی عضلات ناحیه تناسلی برای شل کردن عضلات استفاده شود.

روان درمانی :

این روش مبتنی بر حمایت روانی روانشناس یا متخصص جنسی است. اگر علت اختلالات جنسی به دلیل مشکلات روحی و روانی مانند ترس، استرس، اضطراب، مشکلات دوران کودکی و … باشد، می توان از این روش درمانی برای بهبود اختلالات جنسی استفاده کرد. در این حالت، متخصص جنسی یا مشاور به فرد کمک می کند تا مهارت های جدیدی را یاد بگیرد، تمرین کند و به کمک آن ها اختلال جنسی خود را برطرف کند.

درمان بی میلی مردان :

اساس روش مورد استفاده بری درمان بستگی به علت بی میلی دارد. بی میلی مردان را می توان با دارو درمانی، روان درمانی و رابطه جنسی یا تغییر سبک زندگی درمان کرد.

درمان بی میلی زنان :

برای درمان بی میلی خانم ها روش های زیادی وجود دارد . سه روش وجود دارد که شامل تغییر سبک زندگی، دارو درمانی، روان درمانی است. یک روش ممکن است برای یک فرد کافی باشد، اما گاهی اوقات روش مورد استفاده ممکن است ترکیبی از روش ها باشد.

درمان اختلالات جنسی زناشویی 

کلام آخر

ابتدا با یک پزشک عمومی مشورت کنید و عوامل فیزیولوژیکی احتمالی مرتبط با این مشکلات را بررسی کنید، اما باید به خاطر داشته باشید که مشکلات و آسیب های جنسی اغلب جنبه های روانی دارند. برای مشاوره سعی کنید به بهترین مرکز و بهترین مشاوران مراجعه نمایید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)