بهترین روانکاو در مشهد 100% تضمینی【سال1403】⚡

بهترین روانکاو در مشهد 100% تضمینی

ما در این مقاله سعی داریم شما را با بهترین روانکاو در مشهد آشنا کنیم. اصطلاح روانکاوی از زمان گذشته که معتقد بودند مشکلات انسان توسط نیروهای ناخودآگاه زخمی و توسط مادران آن ها ایجاد می شود، دستخوش تغییرات و تحولات بسیاری شده است. این نوع درمان که در دنیای تحت سلطه CBT  به حاشیه رانده شده است، به لطف رویکردی منحصر به فرد که باعث ایجاد حسی در میان بیماران خاص شده است، در حال بازگشت است. در ادامه برای آشنا شدن با بهترین روانکاو در مشهد با ما همراه باشید.

روانکاوی چیست ؟

هنگامی که بیشتر مردم به روانکاوی فکر می کنند، به فروید و ایده های او در مورد قطع رابطه دوران کودکی یا سوالاتی که او در مورد تمایلات جنسی مطرح کرده بود، فکر می کنند. اما در بسیاری از موارد، تصاویر و افکار قدیمی نیاز به به روز رسانی دارند و فراتر از این مسائل نگاه می کنند. روانکاوی عبارت است از یک درمان روانشناختی پیشرفته که به افراد در برطرف کردن مشکلات و مسائل روانی‌شان کمک می‌کند. افراد زیادی هستند که در مورد احساس و دیدگاه و طرز فکر خود در مورد جهان پیرامون خویش و خودشان به شکل طولانی مدت دچار مشکل هستند.

به هر حال ممکن است برای رفع اضطراب و استرس و مشکلات روانی، در کوتاه مدت و مقطعی، درمان‌ها یا روش‌هایی وجود داشته باشد، اما برای رفع کامل و همیشگی این موضوعات، نیاز است تا به شکل عمیق به آن‌ها پرداخت و راهکار ارائه داد، این راهی است که روانکاوی طی می‌کند. اغلب افراد از مشکلات زیادی مانند اضطراب و افسردگی رنج می برند که در بیشتر موارد ریشه در دوران کودکی او دارند. در چنین مشکلاتی، روانکاوی محل ورود به حل و فصل و درمان ریشه است. در ابتدا روانکاوی برای افرادی به کار می رفت که به روش ها و درمان های دیگر پاسخ نمی دادند، اما با ورود فروید و دیدگاه او مبنی بر اینکه بسیاری از مشکلات ریشه در سطح خودآگاه ما دارند و باید در سطح ناخودآگاه جستجو شوند، روانکاوی تغییر کرده است.

به این ترتیب فروید چهره علم روانکاوی شد و روانکاوی وارد قلمرو وسیع و پیچیده ناخودآگاه شد. روانکاوی به مهارت و تخصص فراتر از سایر زمینه های روان درمانی مانند روانپزشکی و مددکاری اجتماعی نیاز دارد و نیازمند جلسات مکرر برای نفوذ به دنیای درونی و ناخودآگاه افراد است. انسان برای یافتن راهی به ناخودآگاه و آشکار ساختن آن، باید آزادانه در مورد افکار و احساسات خود صحبت کند و هر چه به ذهنش می رسد را بیان کند. زیرا همیشه ناخودآگاه سعی در پنهان کاری دارد و به روانکاو اجازه نزدیک شدن و تحلیل او را نمی دهد. برای آشنا شدن با بهترین روان درمانگر در مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

روانکاوی چیست ؟

فرایند روانکاوی و روند انجام آن

بر اساس نظریه های روانکاوی، در شخصیت انسان سه عنصر وجود دارد که عبارتند از ایگو، نهاد و سوپرایگو. فروید معتقد است که این سه عنصر شخصیت انسان را تشکیل می دهند و رفتارهای انسان از این سه عنصر نشأت گرفته و تحت تأثیر آن ها است. ایگو به دنبال ارضای امیال است و به دنبال عینیت بخشیدن به تصاویر ایجاد شده توسط نهاد در دنیای واقعی و خارج است. سوپرایگو مسئول تمام معیارها و پارامترهای اخلاقی و ایده آلی است که ما از دنیای اطراف خود به دست می آوریم و بر اساس آن ها درباره موضوعات مختلف قضاوت و اظهار نظر می کنیم.  خود افراد همه موضوعات مختلف مانند ارزش ها، آرمان ها، وجدان و دستاوردهای یک فرد را درک می کند.

باید گفت که فردی با شخصیت سالم تعادل خوبی بین همه این عناصر دارد. هر فردی می تواند در درون خود بین این عناصر تعارض داشته باشد. به بیان کوتاه و ساده، بین سه عنصر القاء کننده غریزه، هویت و ارزش، در بسیاری از موارد ممکن است تعارض و تعارض وجود داشته باشد. روانکاوی به کاهش تعارضات و تنش‌های بین این عناصر کمک می‌کند و به فرد کمک می‌کند تا تعادل مناسب بین این عملکردهای ذهنی را پیدا کند. با صحبت کردن، بحث و گفتگو و آشکار کردن مشکلاتی که در ضمیر ناخودآگاه فرد وجود دارد، می توان آن ها را تجزیه و تحلیل کرد و راه حل مناسبی ارائه داد.

آیا روانکاو همان روان شناس است ؟

از زمانی که فروید ریشه بسیاری از مشکلات را در دوران کودکی و در روابط ما با والدین به ویژه با مادر یافت و تأثیرات آن در درمان آشکار شد، اگرچه رویکردهایی مانند CBT همچنان غالب است، روانکاوی جایگاه ویژه ای پیدا کردند. با این حال ممکن است مردم تصور درستی از روانکاوی در ذهن خود نداشته باشند، یا در ذهن خود تصویری شبیه به تصاویر فیلم ها و کارتون ها داشته باشند، جایی که بیمار روی کاناپه دراز کشیده و روانکاو در کنار او نشسته است. یا اینکه روانکاوان شبیه فروید هستند و عقاید بسیار مشابهی دارند. فروید بنیانگذار روانکاوی جدید است و بسیاری از عقاید درست و نادرست در مورد روانکاوی ریشه در عقاید و نظرات او دارد، همانطور که پیشرفت فیزیک در اندیشه های نیوتن متوقف نشد، رشد و پیشرفت روانکاوی تنها به عقاید فروید محدود نمی شود.

روانکاوی شاخه ای از روانشناسی بالینی است که از آن به عنوان یکی از روش های روانشناسی یاد می شود. روانکاوان نوع خاصی از روان درمانی را بر اساس نظریه های فروید ارائه می دهند که توسعه یافته و گسترش یافته است. در واقع هم روانشناس و هم روانکاو سعی می کنند با طرح سوال و پیشنهاد راه حل به بیمار مشکل و ریشه آن را بیابند تا او احساس بهتری داشته باشد و بر مشکل خود غلبه کند. اما تفاوت این دو در پرسش ها و راه حل هایی است که مطرح می کنند.

تفاوت روانکاو و روانشناس :

روانشناسان معتقدند که با استفاده از راهبردها و ابزارهای خاص، فرد می تواند کنترل احساسات و افکار خود را در دست بگیرد. در نتیجه، فرد توانایی غلبه بر افسردگی و ترس های خود را دوباره به دست می آورد. این رویکرد روانشناسان رویکرد آینده نگر است که در CBT استفاده می شود. در این مورد، نظر غالب این است که افکار ما نوع احساسات ما را تعیین می کند و بنابراین، با تغییر طرز فکر می توانیم شادتر و کمتر مضطرب و استرس باشیم.

روانکاوان مسئله را به گونه ای دیگر می بینند. آن ها معتقدند که مشکلات بیماران ریشه عمیق تری دارد و با سرکوب احساسات قابل حل نیست. روانکاوان با درک سهم بیشتر ناخودآگاه در بروز مشکلات و مشکلات بیماران، سهم کمتری را در خودآگاه می دانند و ناخودآگاه را که با اولین تجربیات و ارتباطات ما شکل می گیرد، مسئول بسیاری از درگیری ها و مشکلات ما می دانند. حتی مقاومت بیمار در برابر درمان و حل مشکل را ناشی از ناخودآگاه او می دانند.

فرایند روانکاوی و روند انجام آن 

آیا اهداف روانشناسی و روانکاوی یکسان است ؟

اهداف هر دو یکسان است زیرا هر دو با هدف بهبود شرایط زندگی مشتریان خود کار می کنند. وقتی به نحوه کار روانشناسان و روانکاوان با بیماران خود نگاه می کنیم، خواهیم دید که اهداف آن ها از یک جلسه به جلسه دیگر بسیار متفاوت از یکدیگر است. روانشناسان بالینی نحوه درک بیمار از زندگی و خود را شکل می دهند. آن ها استراتژی هایی برای استفاده در مواقع سخت دارند.

آن ها راه هایی برای تغییر یا رها کردن افکار منفی یا غیرمنطقی دارند. آن ها نکاتی برای برقراری ارتباط متمرکزتر با دیگران دارند. آن ها راهبردهای عملی دیگری برای اقدام فوری دارند. روانکاوان قصد دارند با کنکاش در رابطه با خود به بیماران کمک کنند تا افکار، احساسات و خواسته های خود را بهتر درک کنند و غبار آزار روانی گذشته خود را بزدایند. برای آشنا شدن با بهترین مشاور فردی در مشهد به مقاله مربوطه مراجعه فرمایید.

ویژگی های بهترین روانکاو در مشهد

در ادامه با ویژگی های بهترین روانکاو در مشهد آشنا می شوید :

حساسیت بین فرهنگی :

یک روانشناس مؤثر خودآگاه و متعهد به تنوع است. روانشناسان آگاه اجتماعی سازه های اجتماعی مانند نژاد و قدرت را درک می کنند. آن ها تعصبات شخصی خود را می شناسند و مدیریت می کنند در حالی که سعی می کنند در توصیه های خود منصف باشند. از آنجایی که موسسه روانشناسی پاسداران به معنای تغییر، تمامی روانشناسان و روانکاوان خود را با حساسیت بسیار بالایی برای همکاری انتخاب می کند، می توانید برای درمان انواع اختلالات روانی با این کلینیک روانشناسی تماس گرفته و اقدامات لازم برای درمان خود را انجام دهید.

اشتیاق برای یادگیری :

یکی از ویژگی های یک مشاور خوب تعهد است. اگر روانشناسان نتوانند به خوبی به بیماران خو کمک کنند امکان دارد به آن ها آسیب هایی وارد شود. روانشناسان برای شناسایی زمینه هایی که نیاز به آموزش اضافی دارند باید خودآگاه باشند. از آنجا که رویکردهای درمانی جدید و در حال ظهور هستند، شرکت در سمینارها، بررسی یافته های تحقیقات مبتنی بر شواهد و مشاوره با همکاران برای موفقیت در این زمینه ضروری است.

توانایی حل مسئله :

برخی از اطلاعات روانشناسان ممکن است آن ها را ترغیب کند که به سرعت به بیماران خود توصیه کنند، اما بهتر است از مشاوره مستقیم خودداری کنند. آن ها باید با صبر و حوصله با مراجعان خود صحبت کنند، پس از شناسایی مشکل و جلب اعتماد بیمار، برنامه درمانی را برنامه ریزی کنند تا مراحل بعدی درمان برنامه ریزی شده ادامه یابد. به این ترتیب بیمار پس از درمان می تواند بهترین تصمیم را برای حل مشکل خود بگیرد.

یکدل بودن :

احساس همدلی و نگرانی روانکاو یا روانشناس می تواند نتیجه مثبتی در افراد داشته باشد. آن ها بر اساس تجربیات فراوان خود متوجه تفاوت های ظریفی در لحن صدا و زبان بدن بیماران خود می شوند. مهارت هایی مانند گوش دادن فعال و تأمل در سخنان بیمار، مراجع را تشویق می کند تا افکار و احساسات خود را به طور کامل و با اطمینان توصیف کند. روانشناسان با درک و پذیرش احساسات قدرتمندی که از فرد بیرون می آیند، ارتباط برقرار می کنند. سعی می کنند احساسات مشتری را درک کنند و سعی در ایجاد تغییرات و حل مشکلات مشتری دارند.

ویژگی های بهترین روانکاو در مشهد

داشتن مرزهای مناسب :

یک روانشناس خوب فاصله شخصی خود را با بیماران رعایت می کند و از محدودیت های درمانی فراتر نمی رود و محدودیت ها را حفظ کی کند. در مواقعی که روانشناس در دسترس نیست و پس از جلسات مشاوره تمریناتی به مراجع داده می شود تا در مواقع بحران از آن ها استفاده کنند تا آرام شوند. روابط عاشقانه با مشتریان هرگز مورد توجه قرار نمی گیرد.

صبور بودن :

با توجه به اینکه یکی از مولفه های یک روانکاو خوب واقع گرایی است، آن ها تشخیص می دهند که نمی توان رفتارهای بلندمدت و ناسازگارانه افراد را به سرعت کنار گذاشت. آن ها به جای اینکه به بیماران خود بگویند چه چیزی و چگونه تغییر کنند، آن ها را با صبر و حوصله در فرآیند خود یابی راهنمایی می کنند. روانشناسان این واقعیت را می پذیرند که پیشرفت در روند درمان اختلالات روانی خطی نیست و حتی پسرفت در این روند رایج است.

قابل اعتماد بودن :

یک روانکاو خوب تاکید زیادی بر رازداری دارد و از این طریق اعتماد بیمار را جلب می کند. یک روانشناس با تجربه به مشتریان خود اطمینان می دهد که افکار و احساسات خود را آزادانه و بدون هیچ قضاوتی به اشتراک بگذارند.

آیا روانکاوی تاثیر گذار تر از روانشناسی است ؟

نتایج تحقیقات متعدد نشان می دهد که هیچ کدام بر دیگری برتری ندارند. هر دو مزایا و معایب خود را دارند و نیازها و شخصیت بیمار نقش بیشتری دارد که در آن فرد مؤثرتر است. در حالی که تحقیقات نشان می دهد که روان پویشی یا روانکاوی ممکن است برای درمان افسردگی، بهبود سلامت روان مادر و کاهش اضطراب بهتر از درمان شناختی رفتاری باشد، ممکن است مطالعات دیگری را مشاهده کنید که می گویند نوع درمان چندان مهم نیست. زیرا همه درمان های مناسب برای بیماری هایی مانند افسردگی به یک اندازه موثر هستند. اگر تصمیم گرفتید روانکاو یا روانشناس شوید، در مورد نبرد درمان ها شنیدید، اما همانطور که الیور بورکمن در گاردین نوشت، این مهم نیست. هر درمانگری یک رویکرد ترجیحی دارد، اما همه آن ها می خواهند به مردم کمک کنند تا بیشترین بهره را از زندگی خود ببرند.

چه زمانی باید به روانکاو مراجعه کرد ؟

روانکاوی یکی از بهترین روش ها برای کسانی است که مشکلات عمیق و ریشه ای دارند و به دنبال راه حلی موثر هستند. می توان با به کارگیری راه حل های مشابه و استفاده از تکنیک ها یا راهکارهایی برای ایجاد حس بهتر در فرد که حتی به طور موقت زندگی او را بهبود می بخشد، برخی مشکلات را به طور موقت حل کرد، اما مشکل اساسی و اساسی حل نمی شود. بسیاری از افراد مشکلاتی دارند که تا زمانی که ریشه مشکل کشف نشود و به درستی در درون خود کشف نشود، قابل حل نیست.

روانکاوی می تواند مشکلات و گرفتاری هایی که باعث آسیب و آزار افراد می شود را پیدا کند و آن ها را از بین ببرد. البته، این ممکن است برای برخی افراد موثرتر از دیگران باشد. با در نظر گرفتن این موضوع و پس از اطلاع از روانکاو بودن او، زمانی که به دنبال راه حلی اساسی برای مشکلات خود می گردیم و می خواهیم رفتار نابهنجاری که ممکن است مدت ها است ما و دیگران را آزار می دهد، اصلاح کنیم، باید به او مراجعه کنیم.

چه زمانی باید به روانکاو مراجعه کرد ؟

کلام آخر

سعی کنید برای مشاوره به بهترین روانکاو مراجعه فرمایید تا او بتواند شما را راهنمایی کند. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)