باید ها و نباید های روابط دختر و پسر【سال1403】⭐

باید ها و نباید های روابط دختر و پسر

ما در این مقاله سعی داریم شما را با باید ها و نباید های روابط دختر و پسر آشنا کنیم. احتمالا روابط عاطفی کلماتی است که هر فردی از نوجوانی به آن فکر می کند و دلش می خواهد یک رابطه عاطفی ایده آل و بی نقص برای خود ایجاد کند. به کلمه ساخت توجه کنید، رابطه عاطفی اکتسابی نیست، ساخته شده است. اما متأسفانه بیشتر مردم فکر می کنند باید منتظر بمانند تا آدم رویایی و منحصر به فردشان از آسمان بیاید، نیمه گمشده آن ها شود و رابطه ای را که منتظرش بودند به آن ها تقدیم کنند. افراد با این طرز فکر به شانس و سرنوشت اعتقاد دارند و اگر مشکلی در رابطه آن ها پیش بیاید باز هم به دنبال حل آن به روش منطقی و اصولی نیستند. در ادامه برای آشنا شدن با باید ها و نباید های روابط دختر و پسر با ما همراه باشید.

باید ها و نباید های روابط دختر و پسر

با بررسی روابط موجود بین جنسیت مذکر و مؤنث در جامعه ما، می توان دسته بندی های رفتاری مختلفی را مشاهده کرد و هر یک از این نوع تعاملات با عوامل تعیین کننده رفتار به ویژه میزان رشد شخصیت رابطه مستقیم دارد. در ادامه با باید و نباید های روابط دختر و پسر آشنا می شوید :

افراط در معاشرت :

این نوع رفتار که تحت تأثیر فرهنگ غربی در حوزه ارتباط بین دو جنس است، به ویژه در خانواده هایی که فرهنگ منسجم و اصیل شرقی و اسلامی ندارند، مشاهده می شود. اختلاط بیش از حد دختر و پسر قبل از ازدواج با توجیهاتی مانند ایجاد پایه ای برای درک بهتر هر دو جنس یا کسب تجربه عملی برای ازدواج موفق انجام می شود. مهمانی ها، تولدها، رویدادهای مختلف ورزشی و سفرهای گروهی که پایه و اساس چنین روابطی را تشکیل می دهند، در بین این دسته از افراد رایج است.

چنین اقداماتی بدون توسل به عناصر فرهنگ غربی امکان پذیر نیست و این نکته باعث تعارض و سردرگمی مردم ما می شود، زیرا یک فرهنگ در خود انسجام دارد و نمی توان فرهنگ را به شکلی مختلط و ناسازگار برگرفته از جوامع ایجاد کرد. شاید مشکل بزرگی که بشر در دوران امروز با آن مواجه است دور شدن از فرهنگ منسجم و سازمان یافته است. بنابراین ما می توانیم ببینیم که اجتماعی شدن بیش از حد یک پدیده غربی در جامعه ما است. ما برنامه، سیستم و مرزهای مشخصی برای تعاملات مناسب بین هر دو جنس داریم.

باید ها و نباید های روابط دختر و پسر

برخورد مبتنی بر شرم افراطی :

شرم که بیشتر مترادف با فرار یا عقب نشینی است، اصطلاحی است که به ناتوانی انسان در تعامل اجتماعی اشاره دارد. شخص شرمنده نمی تواند رفتار مناسب و مطلوب را در یک موقعیت اجتماعی خاص الگوبرداری کند. اصطلاح دیگر حیا است. حیا از صفات اخلاقی پسندیده و خودداری اختیاری انسان در اعمال خلاف موازین و شئون شرع و عرف است. حیا در واقع نوعی توانایی است، در حالی که شرم یا خجالت نوعی ناتوانی است. وقتی شخصی نیاز دارد در جمعی چیزی بگوید، اما خود را قادر به بیان آن نمی بیند، احساس شرم می کند.

در حالی که وقتی شخصی مانند پدر، مادر، معلم یا مربی خود تمایل به بی احترامی به بزرگترها داشته باشد و توانایی انجام چنین کاری را داشته باشد، اما به دلیل حیا خودداری کند، او این کار را انجام نمی دهد، نوعی توانایی از خود نشان داده است و قدرت با این توصیف باید درمان مبتنی بر شرم و رفتار بر اساس جنس مخالف را از هم جدا کنیم. درمان مبتنی بر شرم، درمان مبتنی بر ناتوانی است، در حالی که درمان مبتنی بر حیا، درمان خود کنترلی و داوطلبانه است. کسانی هستند که در مقابل جنس مخالف خجالت می کشند، بسیار خجالت می کشند.

گروهی از افراد دیگر آگاهی را در مورد تعاملات اجتماعی بین دو جنس افزایش می دهند. پسری که هنگام مواجهه با جنس مخالف دست و پاهای خود را از دست می دهد و نمی تواند اعصاب خود را کنترل کند یا دختری که هنگام مواجهه با جنس مخالف توانایی برخورد صحیح با کلمات را از دست می دهد و نمی تواند مطالب را به درستی و بر اساس تفکر بیان کند. نمونه ای از چنین درمانی یک یا چند نفر از این افراد به نوعی دچار این ناتوانی خواهند شد. برای دریافت مشاوره سعی کنید به کلینیک مشاوره ازدواج در مشهد مراجعه فرمایید.

برخورد مبتنی بر شناخت و احترام متقابل :

این نوع درمان مبتنی بر درک فرد از منزلت انسانی خود و جایگاه و منزلت دیگران است. فردی که برای انسانیت و کرامت خود ارزش قائل است، روابط خود را با دیگران به گونه ای تنظیم می کند که به احترام متقابل و ارزش گذاری متعالی و تعاملی احترام بگذارد. چنین رابطه ای زمانی ایجاد می شود که فرد علاوه بر نیازهای زیستی خود به نیازهای روانی خود توجه کند و نحوه برخورد او با دیگران در درجه اول از سطوح بالاتر نیازها ناشی شود. این نوع رفتار محترمانه از پرخاشگری، اهداف سودجویی و افکار مبتنی بر سوء استفاده دور می شود. اما برای بهتر نشان دادن محل برگزاری این نوع جلسات، بررسی انواع دیگر جلسات ضروری است.

برخورد اضطراب آلود و هیجان زده :

ادامه درمان مبتنی بر شرم شدید، رفتار هیجان‌انگیز با افراد در مقابل جنس مخالف است. این نوع رفتار می تواند به اشکال مختلف مانند عصبانیت، سرخ شدن و افزایش ضربان قلب، رفتارهای عجولانه و رفتارهای مبتنی بر ترس یا شادی مفرط بروز کند. هیجان که حالتی از هیجان روانی است شامل تمام مواردی از جمله ترس، شادی، عصبانیت، عجله است.

عواطف جزء جدایی ناپذیر رفتار انسان هستند و برای تصمیم گیری صحیح و نشان دادن رفتار مناسب باید کنترل شوند، اما برخورد تحریک آمیز با جنس مخالف می تواند تصمیم گیری و اجرای درست ما را تحت الشعاع قرار دهد. به طور کلی توصیه بهترین روانشناس مشهد این است که احساسات خود را کنترل کنند و خونسردی خود را در تمام موقعیت های زندگی حفظ کنند. این توصیه جدا از رفتار اجتماعی ما با جنس مخالف نیست.

برخورد خشک و محدود :

یکی از انواع رفتارهای متقابل بین دو جنس در جامعه ما رفتار کوتاه و محدود است. در این نوع رفتار، زن یا مرد با جنس مخالف روبرو می شود که گویی به شدت از آن ها متنفر یا طرد می شود. اگر چه حفظ حدود شرع از جمله نحوه نامحرم بودن را باید از صفات شریف انسان دانست.

روابط پنهانی :

برقراری روابط پنهانی با جنس مخالف قبل از ازدواج، نوع دیگری از رفتار بین دو جنس را در جامعه ما آشکار می کند. برقراری روابط پنهانی و پنهانی در ماهیت رابطه بین دو جنس نهفته است، اما باید بین رابطه پنهانی قبل و بعد از ازدواج تفاوت آشکار و اساسی وجود داشته باشد. ازدواج زمانی است که می توان عمیق ترین روابط شخصی و پنهانی بین دو جنس را شکل داد و به نحو مطلوب دنبال کرد. در حالی که قبل از ازدواج، این نوع رابطه می تواند مشکل ساز باشد، به خصوص از طرف افرادی که نمی توانند رفتار خود را به اندازه کافی کنترل کنند. دختران و پسرانی که بدون کنترل کافی بر اعمال و رفتار خود اقدام به برقراری روابط پنهانی با یکدیگر می کنند، در این زمینه دچار آسیب یا شکست می شوند.

باید ها و نباید های روابط دختر و پسر

برخورد مبتنی بر پرخاشگری :

پرخاشگری تمایل یا اقدام شخص برای آسیب رساندن به شی یا شخص دیگری است. در حالی که خشم حالتی از برانگیختگی عاطفی است که در آن تغییرات فیزیکی آشکاری مشاهده می شود. در حالت عصبانیت، فرد کنترل اعمال خود را تا حدی از دست می دهد. پرخاشگری می تواند با خشم همراه باشد و گاهی اوقات بدون آن ظاهر می شود. شخصی که آرام گوشه ای می نشیند، چیزی را ویران می کند یا حتی در حالت پرخاشگری شدید، با آرامش جان کسی را می گیرد، پرخاشگری بدون عصبانیت نشان می دهد.

اما کسی که در خشم چیزی را می شکند یا دیگری را آزار می دهد، همزمان با عصبانیت احساس پرخاشگری می کند. برخی از برخوردهای دو جنس در جامعه ما، برخوردهای پرخاشگرانه است. پسری که برای نشان دادن توجه به دختری سریع با موتور یا ماشین از کنار او می گذرد و او را می ترساند و چنین رفتاری نشان دهنده رفتار پرخاشگرانه است. پرخاشگری نسبت به جنس مخالف می تواند مشکلاتی را در زندگی آینده فرد ایجاد کند. پرخاشگری که ناشی از میل درونی به آسیب است، می تواند خود را به صورت اعمالی نشان دهد که به هر طریقی باعث ناراحتی یا آسیب رساندن به طرف مقابل می شود.

برخورد غیر عادی و ناپخته :

این نوع آشنایی توسط افرادی انجام می شود که از نظر فرهنگی، رشد فکری و رشد شخصیت در سطح بسیار پایین و مبتذلی قرار دارند. مزاحمت خیابانی یا مزاحمت تلفنی از این نوع رفتارهای ناپخته هستند. برای کمک و راهنمایی می توانید با بهترین مشاور ازدواج مشهد مشورت کنید.

نحوه ارتباط با جنس مخالف باید چگونه باشد ؟

یکی از رازهای بزرگ زندگی این است که چرا برقراری ارتباط یا صحبت با جنس مخالف کمی دشوار است. مردان و زنان از جنس مخالف مشترکات زیادی دارند و همه ما اهل سیاره زمین هستیم، مردان و زنان کاملاً متضادهایی را تجربه می کنند که ارتباط را دشوار می کند. معمولا زنان به صورت حضوری ارتباط کلامی بهتری برقرار می کنند و حدود 3 برابر بیشتر از مردان توانایی صحبت کردن دارند. استفاده از این ویژگی به زنان مهارت های اجتماعی بیشتری می دهد و این ژن یکی از موثرترین عوامل در برقراری ارتباط سازنده است.

خانم ها علاوه بر اینکه می توانند به صورت مستقیم پیام صوتی و متنی ارسال کنند، می توانند پیام های غیرمستقیم ارسال کنند. در حالی که مردان در دریافت پیام‌های غیرمستقیم چندان خوب نیستند و نمی‌توانند این پیام‌ها را به خوبی رمزگشایی کنند. پس مردان باید سعی در برقراری ارتباط داشته باشند و علاوه بر گوش دادن به سخنان زنان، به لحن صدای آن ها توجه کنند و آن ها را عمیقاً درک کنند. نکته مهم دیگر در برقراری رابطه با جنس مخالف بیان تمام نیازها و خواسته های زنان است. زنان باید بتوانند نیازهای خود را به وضوح و روان بیان کنند تا مردان از واکنش های شما آگاه شوند.

نحوه ارتباط با جنس مخالف باید چگونه باشد ؟

معایب دوستی با جنس مخالف :

دوستی با جنس مخالف به شکل بیمارگونه بدون شک مضر است. خانواده هایی که پسر و دختر خردسال دارند باید از تمام روابط فرزندان خود آگاه باشند و قبل از ورود به دوران جوانی و دانشگاه، بهتر است ذهن فرزندان خود را معطوف موفقیت خود کنند و آن ها را از خطرات و خطرات روابط در این دوران آگاه کنند. اگر هدف جوانان از برقراری رابطه، فرار و خودباختگی باشد، بدون شک رابطه هدف محکمی نخواهد داشت و آسیب آن جبران ناپذیر خواهد بود. به هر دلیلی، هر فرد دارای معایب متفاوتی است که در صورت مواجهه با آن معایب قابل مشاهده است.

بنابراین تصمیم می گیریم با چه کسی رابطه برقرار کنیم و آیا می خواهیم دوستی خود را ادامه دهیم یا نه. همه افرادی که با آن ها در گروه های سنی مختلف دوستی برقرار کردیم ویژگی های منفی متفاوتی دارند و باید این مشکل را بپذیریم. از نظر ما داشتن نقاط ضعف هر فرد مشکل او نخواهد بود و این ما هستیم که تصمیم می گیریم در کنار چنین افرادی باشیم یا خیر. اگر نمی توانید تصمیم درستی بگیرید پیشنهاد می کنیم با بهترین روانشناس مشورت کنید. بدون شک با روانشناسی دوستی با دختر یا پسر اعتماد به نفس واقعی به دست می آورید و تصمیم درست را می دانید.

انگیزه های ارتباط دختر و پسر

پسران و دختران در رابطه با دوستی و روابط با یکدیگر انگیزه های متفاوتی ارائه می دهند. این انگیزه ها تنها پوششی برای ظواهر قابل قبول است که به وسیله آن فرد می خواهد دلیل موجه و معقولی برای روابط عاطفی و جنسی ارائه دهد. در ادامه با انگیزه های ارتباط دختر و پسر آشنا می شوید :

شناخت بهتر یکدیگر برای ازدواج :

یکی از بهانه های توجیه رابطه دختر و پسر، وعده ازدواج از طرف پسر است. معمولا پسرها با این وعده ها دخترها را به دام می اندازند. در این صورت دختر و پسر با هم دوست می شوند و به این بهانه که حتما ازدواج می کنیم، سعی می کنند نیازهای عاطفی یکدیگر را برطرف کنند. اما این وعده ها اغلب در حد خیال باقی می مانند و عملی نمی شوند. چون خانواده چنین افراد بالغ و شایسته ای برای ازدواج پیدا نمی کند و یا اگر قرار است پسر از دختر خواستگاری کند، خانواده دختر چنین ازدواجی را دوست ندارند.

توهم قدرت و جاذبه :

یکی دیگر از انگیزه‌های دوستی دختر و پسر این است که پسرها داشتن دوست دختر را برای خود قدرت اجتماعی می‌دانند و دختران داشتن دوست پسر را یک جاذبه شخصی و اجتماعی برای خود می‌دانند.

پناه جویی به یکدیگر :

این انگیزه در پسران و دخترانی دیده می شود که خانواده آن ها را دوست ندارند و از وضعیت اجتماعی و روانی خود راضی نیستند و خود را در این زمینه سرگردان و آشفته می بینند. این افراد با برقراری روابط پنهانی با جنس مخالف سعی در کسب رضایت و یافتن موقعیتی دارند که اعتماد به نفس و رضایت بیشتری را برای آن ها به ارمغان می آورد و به دنبال پناه دادن به آن ها برای جبران کمبود محبت خود هستند.

انگیزه های ارتباط دختر و پسر 

کلام آخر

برای دریافت مشاوره سعی کنید به بهترین مراکز و بهترین مشاوران مراجعه فرمایید. ممنون از ای که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)