درمان خیانت و آسیب های شکست عاطفی【سال1403】⚡

ما در این مقاله سعی داریم شما را با درمان خیانت و آسیب های شکست عاطفی آشنا کنیم. شکست در عشق اغلب با احساسات دردناکی مانند تنهایی، خشم و غم همراه است. اما با وجود اینکه درد جدایی مانند پایان دنیاست، اما در واقعیت، تمام درد و رنجی که تجربه می کنید موقتی است. در نهایت، شما توانایی فراموش کردن و یافتن عشق و یک رابطه جدید را خواهید داشت. تحقیقات نشان می دهد که 11 هفته طول می کشد تا بعد از جدایی احساس بهتری داشته باشید و این زمان برای بهبودی کامل در جدی ترین شرایط مانند طلاق پس از 18 ماه است. در ادامه برای آشنا شدن با درمان خیانت و آسیب های شکست عاطفی با ما همراه باشید.

شکست عاطفی به چه معناست ؟

نیاز به دریافت و ابراز عشق یکی از نیازهای اساسی انسان است. در آینه ارتباط عاطفی با دیگران است که افراد نیازها، خواسته ها و حتی تله های شخصیتی خود را می شناسند و تجربه این روابط است که در نهایت تصویر واضحی از آنچه هستند به آن ها می دهد. آن ها از شریک عاطفی ایده آل خود انتظار دارند. اگر در جامعه ای انسانی با سطح مطلوبی از سلامت روان زندگی کنیم، بعید است که به دنبال ایجاد یک رابطه عاطفی سالم و خوب نباشیم. اما چالش زمانی شروع می شود که مسئولیت انتخاب خود را قبول نکنیم. شیرینی عشق را برای خود می خواهیم و درد فراق را برای همسایه.

مقابله با شکست عاطفی زمانی امکان پذیر می شود که بپذیریم انسان ها برای آزمایش و خطا آفریده شدند و هر پایانی می تواند به آغازی بهتر منجر شود. عشق و مبادله آن در یک رابطه عاطفی را مبادله می گویند چون از یک عشق یک طرفه صحبت نمی کنیم که آسیب زا است و از یک طرف یک احساس ناب و شگفت انگیز است و از طرف دیگر با آن همراه است. بسیاری از انتظارات عشق، اگر واقعی و دوطرفه باشد، در ابتدا باعث می شود احساس خاص بودن و دوست داشتنی داشته باشید و شاید هیچ حسی بهتر از این نباشد. اما کم کم توقعات برآورده می شود و عدم توجه به آن ها باعث رنجش و جدایی می شود. برای دریافت مشاوره می توانید به بهترین مشاور ازدواج مشهد مراجعه فرمایید.

شکست عاطفی به چه معناست ؟

درمان خیانت و آسیب های شکست عاطفی

ابتدا باید از غلتیدن در نقش یک قربانی شکست خورده دست بردارید. بدون شک این کار بدون کمک و همراهی یک فرد آگاه سخت و دشوار است. شاید وقت آن رسیده است که تلاش برای جلب حمایت و همراهی دوستان و خانواده را متوقف کنید و به یک شنونده آگاه روی بیاورید. روان درمانگر و مشاور فردی بهترین فردی هستند که می توانند پس از جدایی بدون سرزنش، قضاوت، تنبیه، سرزنش و تحقیر در کنار شما باشند. بنابراین اولین قدم برای مقابله با شکست عاطفی و رسیدن به مرحله آمادگی لازم برای شروع یک رابطه جدید بر اساس نیازها و انتظارات صحیح، تماس با روانشناس در زمینه روابط عاطفی و فرد روان درمانگر است.

به خصوص اگر از شکست‌های عاطفی مکرر رنج می‌برید و احساس می‌کنید همه شرکای عاشقانه گذشته‌تان گزینه‌های بد و توهین‌آمیز بودند یا با احساس دوست‌داشتنی دست و پنجه نرم می‌کنید، کمک گرفتن از بهترین روانشناس مشهد ممکن است کلید رهایی شما از این کابوس باشد. ممکن است فکر کنید روزی هر دردی تسکین می یابد و هر آسیبی به مرور زمان بهبود می یابد، بنابراین نیازی به درمان و کمک گرفتن از روانشناس نیست.

واقعیت این است که حتی اگر گذر زمان خاطره درد را از ذهنمان پاک کند و غبار فراموشی را آنجا رها کند، ناخودآگاه رنجور ما هوشمندتر یا شاید بدتر از این است که به راحتی آن روزهای سخت را فراموش کنیم. برای غلبه بر یک شکست عاطفی و رفع آن، نباید همه چیز را به زمان واگذار کرد و همه چیز را فراموش کرد. برای انتخاب یک شریک عاطفی مناسب و رسیدن به یک رابطه پایدار و مطمئن باید درمان را جدی بگیریم و یک بار برای همیشه از دردهای رسوب کرده در ناخودآگاه خود خلاص شویم تا راه موفقیت روشن شود.

درمان خیانت و آسیب های شکست عاطفی

افراد چگونه می توانند شکست عشقی را پشت سر بگذارند ؟

همانطور که به آرامی از باتلاق جدایی خود عبور می کنید، باید به خود یادآوری کنید که این یک روند کوتاه مدت است و مقصد نهایی نیست. فراموش کردن شریک عاشقانه خود بیش از هر چیز به طرز تفکر شما در مورد جدایی، به شخص مورد نظر و حتی به خودتان بستگی دارد. یادگیری از این تجربه نه تنها شما را قوی‌تر می‌کند، بلکه باعث می‌شود بیشتر از خودتان و آنچه واقعاً از یک رابطه می‌خواهید آگاه شوید. در ادامه با روش هایی که می توان شکست عشقی را پشت سر گذاشت آشنا می شوید :

مراقبت کردن از خود :

به جای اینکه به اشتباهات خود فکر کنید، به چیزهایی فکر کنید که حال شما را بهتر می کند. هر روز زمانی را برای دوست داشتن خود اختصاص دهید. برای ماساژ برنامه ریزی کنید. یک کتاب خوب بخوانید. یک فنجان شکلات داغ بنوشید. برای خود یک حمام گرم و خصوصی آماده کنید. کاری را انجام دهید که به شما آرامش می دهد. وقت شما است، اما این بدان معنا نیست که باید خودتان را در فست فود غرق کنید یا کارتان را رها کنید. این چیزها ممکن است به طور موقت احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما در دراز مدت قطعا اوضاع را بدتر می کند.

وقت گذاشتن برای خود :

فراموشی یک فرآیند است و چیزی نیست که در آن عجله کرد. به هیچ عنوان به ملاقات افراد جدید و ایجاد رابطه جدید فکر نکنید. قرار دوباره بلافاصله پس از جدایی فقط یک چسب زخم برای درد عمیقی است که احساس می کنید، نه یک درمان. با رنج خود روبرو شوید و صادقانه با آن کنار بیایید. البته این روند دردناک است. زمان، انرژی و تلاش زیادی می خواهد، اما در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

تجربه کردن احساسات ناشی از شکست عشقی :

هیچ کس دوست ندارد درد را احساس کند، اما واقعیت این است که درمان مستلزم این است که به خود اجازه دهید احساسات خود را تجربه کرده و ابراز کنید. پرهیز از احساسات و سرکوب آن ها به هر طریقی تنها زمان بهبودی شما را به تاخیر می اندازد. در مورد درد، رنج و طرد شدن خود صادق باشید. از غمگین بودن خجالت نکش ممکن است مدت زیادی از زندگی خود را با همسرتان گذرانده باشید و پس از جدایی، مطمئناً احساسات زیادی را تجربه خواهید کرد. تنها زمانی می توانید بر این شکست در عشق غلبه کنید که صادقانه به احساسات خود توجه کنید.

حذف کردن شریک سابق از شبکه های اجتماعی :

هیچ چیز مانند تعقیب یک فرد سابق در شبکه های اجتماعی روند بهبودی را به تاخیر نمی اندازد. هر بار که پست جدیدی از او با لبخندی بر لب می بینید مثل نمک مالیدن روی زخمتان می شود. تمام درد و رنجی که متحمل شدید دوباره شروع می شود، پس او را از همه حساب ها حذف کنید. اگر چه ممکن است وسوسه انگیز باشد که او را دنبال کنید و زندگی او را بررسی کنید، اما تصمیم قاطع برای فراموش کردن و رها کردن راه طولانی در بهبودی شما خواهد بود. نتیجه ندانستن او آرامش و آسایشی است که لایق آن هستید. برای راهنمایی و کمک گرفتن می توانید با بهترین مشاوره قبل از ازدواج در مشهد مشورت کنید.

کمک گرفتن از متخصص :

اغلب اوقات، یکی از افراد از جدایی شوکه می شود و از آن آسیب می بیند. به ندرت پیش می آید که دو نفر همزمان تصمیم به جدایی بگیرند. غلبه بر احساس طرد شدن، حتی خیانت، دشوار است. به خصوص اگر یک نفر بخواهد به تنهایی این کار را انجام دهد. با دوستان خود در مورد احساس خود صحبت کنید، اما مراقب باشید هر بار که در مورد خاطرات و اتفاقات صحبت می کنید در احساسات خود غرق نشوید. اگر فکر می کنید بیشتر از یک دوست به حمایت نیاز دارید، می توانید از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیرید. این افراد برای کمک به افراد در این شرایط آموزش دیدند.

افراد چگونه می توانند شکست عشقی را پشت سر بگذارند ؟

پرهیز کردن از پیام های احساسی :

وقتی افراد احساساتی رفتار می کنند، مرزهای خود را فراموش می کنند و به احتمال زیاد بعد از یک روز از تمام حرف های خود پشیمان می شوند. هیچ چیز بدتر از تماس یا پیامک وقتی در اوج احساسات منفی هستید، روند بهبودی یک عشق شکسته را طولانی نمی کند. به همین دلیل، تمام اطلاعات تماس شریک عاشقانه سابق خود، از جمله شماره تلفن و حتی آدرس ایمیل او را حذف کنید. مکاتبات احساسی هرگز آنطور که فکر می کنید پیش نمی رود و روز بعد تنها، خجالت زده و غمگین خواهید بود. در بدترین حالت، شریک سابق شما ممکن است پیام های متنی شما را با افراد دیگر به اشتراک بگذارد و این فقط بر رنج شما می افزاید. تحت هیچ شرایطی نباید از چنین مکاتباتی اجتناب کنید.

مرور کردن صادقانه رابطه :

دید بازتری نسبت به رابطه قبلی خود داشته باشید. از ایده آل کردن سابق خود و یادآوری خاطرات خوب خود دست بردارید. البته نگاه کردن به گذشته با دیدی غیرواقعی و بسیار مثبت کاملا طبیعی است، اما این واقعیت نیست. سعی کنید یک بررسی صادقانه از رابطه خود داشته باشید. فهرستی از تمام رفتارهای او که شما را عصبانی کرده است تهیه کنید. مطمئن شوید که در انتهای لیست به این نتیجه می رسید که آنطور که فکر می کنید ایده آل نبوده است.

خیانت چه عوامل زمینه سازی دارد ؟

آسیب ها در بین زنان افزایش می یابد. زنان با مردانی روبرو می شوند که به دلیل کاهش مردانگی نمی توانند و نخواهند بود. زیرا آن ها می دانند که برای مدت طولانی نمی توانند به عنوان قهرمان ظاهر شوند. به همین دلیل درخواست اولیه مردان رابطه جنسی بدون تعهد و بدون شناخت کامل خواهد بود. زنانی که درخواست رابطه جنسی را رد کنند، از نظر اجتماعی منزوی خواهند شد. به همین دلیل، روابط همچنان چندگانه، مضر و بی هدف خواهند بود. در این شرایط، زنان پس از ناکامی های مکرر خود به ازدواج رضایت می دهند. این موضوع با درصد کمی به ازدواج ختم می شود، زیرا مردان به زور ویژگی های خود را از دست دادند و زنان به شدت احساس گناه می کنند و آسیب می بینند.

بعضی از خانم ها به این فکر می کنند که یک قربانی مرد پیدا کنند و او را درمان کنند، سپس او را برای خود نگه دارند. به همین دلیل سعی می‌کنند به درخواست‌های آن‌ها توجهی نکنند، مشکلات مالی مرد رابطه را حل کنند و حتی بسیاری از حمایت‌های مالی رابطه را بر عهده بگیرند، به این امید که بتوانند با این مرد ازدواج کنند. در حالی که همین حالت است که باعث تشدید عدم مردانگی در مردان می شود و این چرخه دوباره شروع می شود و زن آسیب جدی تری در رابطه خواهد دید.

در سال های اخیر به دلیل تغییرات اجتماعی، سیاسی و به ویژه اقتصادی , محدودیت ها این ویژگی ها نه محدود شدند و نه مجاز به ظهور در ظاهر بیرونی روان مرد هستند. ترکیب درونی همچنان یکسان است، اما محیط اجتماعی زمینه ای برای تجلی آن ها فراهم نمی کند. در این شرایط اعتماد به نفس و به خصوص عزت نفس مردان کاهش می یابد.

این عدم تعادل درونی روان باعث می شود که جنبه های دیگر قوی تر و ناخودآگاه ظاهر شوند که مهم ترین آن ها رابطه جنسی است. یعنی مردان در چنین محیط اجتماعی چاره ای ندارند جز اینکه ناکامی های مردانگی را با روابط جنسی جبران کنند. داشتن روابط گسترده به معنای نشان دادن مردانگی است. اگر از شما بپرسند که چرا چنین فعالیت هایی را ادامه می دهید، ناخودآگاه این اتفاق می افتد. اغلب قادر به دادن پاسخ مناسب نیستند، اما می دانند که نیرویی نامرئی آن ها را هدایت می کند. حتی در سطح اجتماعی با نمایش تعداد ارتباطات متعدد خود، همان مبارزات و رقابت را با مردان دیگر نشان می دهند.

یکی دیگر از عوامل مخفیانه موثر در موضوع روابط نامناسب و خیانت ها، ترس از همجنس گرایی است. در این بخش هیچ تفاوتی بین زن و مرد نخواهد بود. این ترس ناشی از محدودیت های جنسی و تفکیک جنسیتی در جامعه است. زن یا مردی که دارای محدودیت های ارتباطی سالم در درون خود است، تمایل به همجنس گرایی دارد، اما از آنجایی که از نظر ژنتیکی همجنس گرا نیست، از آن می ترسد و ناخودآگاه سعی می کند با آن ها رابطه برقرار کند. با جنس دیگر همجنس گرا نیست این بخش حتی شامل تجاوز جنسی به کودکان و نوجوانان خواهد شد.

خیانت چه عوامل زمینه سازی دارد ؟

کلام آخر

برای دریافت مشاوره سعی کنید به بهترین مراکز و بهترین مشاوران مراجعه نمایید تا آن ها بتوانند به درستی شما را راهنمایی کنند. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonدریافت مشاوره (کلیک کنید)